BMI چیست؟ ( Body mass index )

دکتر فیت مرداد ۱۶, ۱۳۹۱ ۰

امروزه چاقی به یکی از مسایل روز دنیا تبدیل شده است و آمارها نشان می دهند فقط در آمریکا بیش از ۱۰۰ میلیون نفر به اضافه وزن یا چاقی مبتلا هستند. اضافه وزن و نوع شدید آن که همان چاقی است باعث به خطر افتادن سلامتی افراد و مسایلی نظیر بیماریهای قلبی، دیابت، سرطان، کبد چرب، رفلاکس معده، افسردگی و… می شود. اما چگونه تشخیص دهیم که اضافه وزن داریم؟ تحقیقات زیادی روی موضوع چاقی انجام شده است و محققان فاکتوری به نام شاخص توده بدنی را معرفی کرده اند که به اختصار به آن BMI می گویند.

BMI با اندازه گیری قد و وزن فرد تعیین می شود و از آنجاکه اندازه گیری قد و وزن افراد روشی ساده و ارزان است تعیین BMI روشی ارزان و عمومی است و برای هر فرد بر طبق فرمول زیر می توان عدد BMI را تعیین کرد.

BMI = وزن بر حسب کیلوگرم /  ( قد بر حسب متر ) به توان ۲

پس از محاسبه BMI با استفاده از فرمول بالا و مراجعه به جدول زیر که جدول استاندارد BMI می باشد می توانید از وضعیت بدنی خود آگاه شوید. BMI چربی بدن را به طور مستقیم اندازه گیری نمی کند اما می تواند در اکثر افراد با تقریب مطلوبی مقدار چربی بدنشان را مشخص کند.

وضعیت بدنی شما

BMI

کمبود وزن

کمتر از ۱۸/۵

نرمال

۲۴/۹-۱۸/۵

اضافه وزن

۲۹/۹-۲۵

چاق

بیشتر از ۳۰

اشکالات BMI:

BMI برای سه گروه از افراد کارایی ندارد که عبارتند از:

  1. ورزشکاران حرفه ای و کسانی که پرورش اندام کار می کنند، زیرا عضله سنگین تر از چربی است و مقدار BMI کمی بیشتر به دست می آید.
  2. سالخوردگان و افرادی که عضلات بدنشان را از دست داده اند مقدار BMI برای این افراد عدد کمتری به دست می آید.
  3. زنان حامله و زنان شیرده

روش تعیین BMI برای ورزشکاران:

از آنجا که بافت عضله سنگین تر از چربی است مقدار BMI که با فرمول بالا به دست می آید برای ورزشکاران عدد درستی را نشان نمی دهد و باید از روشهای دقیق تری نظیرآنچه در زیر آمده استفاده کرد.

(Skin fold thickness measurement (with calipers

Underwater weighing

Bioelectrical impedance

(Dual-energy x-ray absorptiometry (DXA

Computerized tomography

منبع: وب سایت emedtv.com

فرستادن دیدگاه »