جوانه ها عامل مهم سلامتی در انسان

حمید پناهی بهمن ۲۳, ۱۳۹۱ ۱

جوانه غلات و حبوبات - جوانه گندم

جوانه ها،‌ دانه های معجزه گری هستند که خداوند متعال آن ها را به ما انسان ها ارزانی داشته است. آن ها عامل مهم جوانی، شادابی و نشاط اند. جوانه ها شامل موادی هستند که سلامتی انسان را تضمین می کنند و عامل مهم پیش گیری از انواع بیماری ها محسوب می شوند. در حقیقت،‌ جوانه ها غذاهای هضم شده ای هستند که ما می توانیم با صرف حداقل هزینه، آن ها را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانیم. جوانه ها علاوه بر داشتن انواع ویتامین ها و آنزیم ها،‌ به اندازه کافی دارای املاح معدنی اند که می توانند نیازمندیهای بدن ما را برطرف سازند.

افزودن جوانه ها به سالاد روزانه و استفاده مکرر از آن ها موجب تنظیم هورمون های موجود در بدن انسان خواهد شد. به عنوان مثال در جوانه ی گندم موادی وجود دارد که حقیقتا معجزه گرند،‌ از جمله ویتامین E که منبع غنی آن در جوانه گندم است. این ویتامین فعال کننده غده جنسی در آقایان و خانم هاست. وقتی دانه ها جوانه می زنند، آنزیم های موجود در آن ها 200 تا 300 برابر می شوند. جوانه ها یک غذای آماده هضم و جذب اند. یکی دیگر از شگفتی های جوانه ها از بین بردن چروک پوست صورت و بانشاط و باطراوت کردن آن است. با مصرف چند قاشق از انواع جوانه ها در روز، اعصابی آرام،‌ پوستی بانشاط و گوارشی مناسب داشته باشید. با مصرف جوانه ها همیشه تازه و شاداب بمانید و شکر نعمت های الهی را به جای آورید. جوانه ها برای رشد کودکان بسیار مفید و به خاطر داشتن ویتامین های گروه B برای ناراحتی های اعصاب بسیار سودمندند.

جوانه گندم

مواد لازم:

گندم تازه با پوست ………………………………………….. 300 گرم

کیسه نخی سفید و کاملا تمیز …………………………….. یک عدد

طرز تهیه:

گندم را تمیز کرده، شسته و با آب ولرم به مدت 48 ساعت خیس و هر روز آب آن را عوض کنید. به محض آنکه گیاهک گندم، سفیدک زد و شروع به ریشه زدن نمود، آن را تمیز بشویید و در یک کیسه نخی ریخته کیسه را مرطوب نمایید. پس از 24 ساعت جوانه یا ریشه گندم را به خوبی خواهید دید. در این حال می توانید هر روز چند قاشق از آن را به سالاد خود اضافه کرده و میل نمایید.

جوانه گندم را به صورت های دیگر نیز می توان استفاده کرد. اگر آن را مانند گوشت چرخ نمایید، دارای چسب بوده،‌ می توانید آن را در تهیه انواع غذاهای خام استفاده کنید. صورت دیگر این است که اجازه دهید تا ریشه گندم به اندازه یک سانتی متر رشد کند، سپس آن را خشک کرده و آسیاب کنید. با این کار آرد جوانه گندم به دست می آید که از آن در تهیه انواع شیرینی جات خام و طبیعی می توان استفاده نمود.

این جوانه سرشار از ویتامین E بوده و برای رفع اختلالات ماهانه خانم ها،‌ضعف تخمدان و تخمک گذاری فوق العاده مفید بوده، همچنین برای ضف غدد جنسی در آقایان بسیار سودمند است.

توجه: برای رشد بیشتر جوانه گندم می توانید هر روز با آب پاش کیسه نخی را که جوانه ها را در آن ریخته اید،‌ مرطوب کنید.

جوانه جوی دوسر

مواد لازم:

جوی دو سر …………………………………………….. 500  گرم

کیسه نخی سفید و کاملا تمیز ………………………… یک عدد

طرز تهیه:

این جوانه هم دقیقا مانند جوانه گندم تهیه می شود. جوانه جوی دوسر بین همه جوانه ها، خوش مزه ترین است و می توان آنرا همراه با سالاد فصل به میزان 5 تا 7 قاشق غذاخوری میل کرد. این جوانه حاوی بیشترین ویتامین های گروه B می باشد و برای ناراحتی های اعصاب و ناراحتی های پوست و مو بسیار مفید است.

جوانه بذر یونجه (آلفا آلفا)

مواد لازم:

تخم یونجه سم پاشی شده ……………………………………….. 300 گرم

کیسه نخی سفید کاملا تمیز ……………………………………….. یک عدد

طرز تهیه:

ابتدا بذر یونجه را ریگ شور کرده، آن را در آب ولرم خیس و هر شب آب آن را عوض کنید. به محض آن که تخم یونجه شروع به جوانه زدن کرد، آن را تمیز بشویید و پارچه نخی ای را که قبلا آماده کرده اید، در کف الک قرار داده، تخم یونجه ها را روی آن بریزید.

هر روز پارچه را با آب پاش مرطوب کنید تا جوانه ها رشد کرده حدود 1 تا 2 سانتی متر شوند. این جوانه را همراه با سالاد کاهو و خیار میل نمایید. مقدار مصرف روزانه آن 2 تا 4 قاشق غذاخوری است. این جوانه ی معجزه گر برای درمان خونریزی بسیار موثر و مفید است.

جوانه ماش

مواد لازم:

ماش …………………………………………………… 250 گرم

کیسه نخی سفید کاملا تمیز ……………………….. یک عدد

طرز تهیه:

جوانه ماش هم دقیقا مانند جوانه گندم تهیه می شود. بهتر است پوست روی ماش را قبل از مصرف کردن جدا کنید. از این جوانه می توانید روزانه 3 تا 5 قاشق غذاخوری به همراه سالاد فصل میل نمایید. این جوانه برای رفع کم خونی در کودکان بسیار مفید می باشد. بهتر است آن را با روغن بادام شیرین مصرف کنید.

جوانه نخود خام

مواد لازم:

نخود خام ………………………………………….. 300 گرم

کیسه نخی سفید کاملا تمیز ……………………. یک عدد

طرز تهیه:

این جوانه هم دقیقا مانند جوانه گندم تهیه می شود، با این تفاوت که می توانید با آبی که نخودها را در آن خیس کرده اید، شربت عسل درست کرده آن را آرام آرام میل نمایید. این شربت سیستم تنفس انسان را تقویت و صدا را نیز صاف می کند. از این جوانه روزانه 3 تا 5 قاشق غذاخوری استفاده نمایید.

نخود دارای املاح روی بوده، برای مغز و سیستم هورمونی بدن بسیار مفید و در رفع کمبود انرژی موثر است.

جوانه سنگک

مواد لازم:

سنگک …………………………………………………… 300 گرم

کیسه نخی سفید کاملا تمیز ………………………….. یک عدد

طرز تهیه:

این جوانه هم دقیقا مانند جوانه گندم تهیه می شود. سنگک جزء حبوبات محسوب می شود و جوانه آن بسیار خوش مزه است. روزانه چند قاشق غذاخوری از این جوانه را می توانید مصرف کنید. این جوانه از پروتئین قابل توجهی برخوردار و انرژی زاست.

جوانه عدس

مواد لازم:

عدس ریز ……………………………………………… 300 گرم

کیسه نخی سفید کاملا تمیز ……………………….. یک عدد

طرز تهیه:

این جوانه هم دقیقا مانند جوانه گندم تهیه می شود. جوانه عدس برای افرادی که طبع سرد دارند، توصیه نمی شود. این جوانه برای افراد صفراوی مزاج و همچنین افرادی که طبع گرم دارند، بسیار مفید و برای افرادی که از افسردگی رنج می برند بسیار خطرناک است.

جوانه جوی معمولی

مواد لازم:

جوی معمولی ……………………………………………….500 گرم

کیسه نخی سفید کاملا تمیز …………………………….. یک عدد

طرز تهیه:

این جوانه هم دقیقا مانند جوانه گندم تهیه می شود. هنگامی که جوانه شروع به رشد کرد اجازه دهید تا ریشه آن به اندازه یک تا دو سانتی متر شود، سپس آن را خشک کرده، نیم کوب کنید و در پخت غذا از آن استفاده نمایید.

این جوانه مملو از ویتامین های گروه B بوده و برای پوست، مو و رفع چروک پوست صورت، همچنین برای آرامش اعصاب مفید است و به خاطر داشتن فیبر و موسین فراوان، ضد سرطان سیستم گوارش نیز است. آرد این جوانه را به سوپ جو اضافه کنید که برای افراد چاق بسیار مناسب است.

برگرفته از کتاب در جستجوی سلامتی نوشته استاد جمشید خدادادی – دکتر فیت

یک دیدگاه »

  1. فرشاد آذر ۲, ۱۳۹۲ at ۲۲:۰۰ - پاسخ

    درود بر شما بزرگواران
    از این نوشته مفید و سودمندتون بی اندازه سپاسگذارم
    دم همتون گرمممممممم
    بسیار بهره بردم…… 3>

فرستادن دیدگاه »