معرفی یک غذای معجزه دار برای جلوگیری از ریزش مو و سفید شدن مو

دکتر فیت مهر ۱۶, ۱۳۹۱ ۲۹۴

 

درمان ریزش مو و سفید شدن مو

پس از آزمایشهای متعدد این نتیجه به دست آمده است که نقص عمده غذایی ما ایرانیان برنج خوار، کسر ویتامینهای (ب) موجود در سبوس برنج است. زیرا ما برنج سفید کرده را که فاقد ویتامین بوده و دارای ماده ضد ویتامین است می خوریم و سبوس آنرا که مخزن ویتامینهای (ب) می باشد دور می ریزیم.

 برنج مانند گندم از دو قسمت تشکیل شده است قسمت خارجی که چلتوک نام دارد و قسمت داخلی مواد نشاسته ای می باشد.

قسمت خارجی دارای ویتامین (ب) به مقدار زیاد است ولی قسمت داخلی نه تنها ویتامین (ب) ندارد بلکه ماده ایست که ویتامین (ب) را رسوب می دهد و از این جهت کسانی که برنج سفید کرده می خورند مبتلا به مرض مخصوصی می گردند که بری بری نام دارد.

سبوس غلات مانند گندم، جو، ارزن و برنج منابع مهمی از ویتامینهای (ب) هستند. عده ای از چینیها برنج را به صورت چلتوک می خورند و همیشه سالم بوده، موی سرشان سفید نمی شود و نمی ریزد. این فواید و مزایا همه در سبوس برنج است که ما آنرا دور می ریزیم و در نتیجه اعصاب قوی نداریم و به رماتیسم و عرق النساء و نقرس مبتلا می شویم. موی سرمان یا می ریزد یا زود سفید می شود و سایر عوارض کمبود ویتامین (ب) نیز در ما دیده می شود.

برنج کته بهتر است یا چلو؟

حال ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که برنج کته بهتر است یا چلو؟ عده ای کته را قوی تر و مفیدتر می دانند و معتقدند که در چلو ویتامینهای برنج در آب حل شده و خارج می شود.

عده ای به عکس کته را غذایی سنگین و دیرهضم می دانند. البته خاصیت ضد ویتامین (ب) که در قسمت داخلی برنج وجود دارد در کته بیشتر محسوس است و در چلوهای صاف شده کمتر می باشد و از این رو کته را حتما بایستی با پیاز خورد ( پیاز ماده ای ضد عمل برنج دارد یعنی عملا ضد ویتامین (ب) برنج را خنثی می کند ) ولی چنانچه برنج را با چلتوک بپزند این ضرر وجود ندارد.

اگر برنج را بی چلتوک پخته و صاف نمایند ویتامین های (ب) و (ث) و همچنین ویتامین (پ پ) آن در آب حل شده و دور ریخته می شود و ممکن است شخص را مبتلا به برص و بیماری بری بری نماید.

در هر حال برنج سفید کرده چون ویتامین ندارد چلو آن بهتر از کته می باشد زیرا وقتی ویتامین ها را دور ریختیم بهتر آن است که ضد ویتامین را هم دور بریزیم ولی اگر برنج با چلتوک بود آنرا کته نمایید و نگذارید ویتامینهای شما دور ریخته شود.

 برای جبران این کمبود بهترین وسیله، طبخ برنج به همراه سبوس دوم آن و یا خوردن سوپ سبوس برنج یا دم کرده سبوس برنج است.

طرز طبخ برنج به همراه سبوس دوم آن:

ابتدا برنج را پاک کرده، سه بار با با آب ولرم بشویید. سعی کنید در هنگام شستن، برنج را زیاد مشت نکنید زیرا برنج خرد خواهد شد. به ازای هر پیمانه برنج، یک پیمانه آب به آن اضافه کنید تا برنج هنگام پخت دون شود. پس از آن نمک و سبوس را به برنج افزوده (به ازای هر ۴ نفر یک قاشق غذاخوری سبوس دوم) و هم بزنید و ظرف را روی حرارت نسبتا ملایمی قرار دهید تا بجوشد. به محض آنکه آب برنج کشیده شد، روغن لازم را به آن اضافه کنید و برنج را دم بگذارید و شعله اجاق را کم کرده، اجازه بدهید تا برنج دم بکشد.

طرز تهیه سوپ سبوس برنج:

نیم سیر پوست برنج را با دو استکان آب و یک قاشق سوپ خوری سرکه خانگی مخلوط کرده، مختصری می جوشانیم بعد آنرا صاف کرده آب آنرا با غذا می خوریم.

طرز تهیه دم کرده سبوس برنج:

و یا اینکه می توانید پس از مخلوط کردن این مواد و مختصری جوشاندن مانند چاهی دم بگذارید و بعد از یکساعت آنرا صاف کرده و میل نمائید.

فواید مصرف سبوس برنج:

خوردن این سوپ و یا دم کرده موهای سفید را پس از ۳ ماه بکلی سیاه می نماید و کله های طاس را پرمو می سازد و به شخص نیروی جوانی می بخشد و عمر را طولانی می کند.

اشخاصی که از خوردن برنج چاق می شوند همچنین کسانی که برنج به بدن آنها سازگار نیست دارویی بهتر از این غذا برای درمان خود ندارند.

توجه کنید که برنج ماده غذایی بسیار مفیدی است که مصرف درست آن برای سلامتی انسان لازم است و در روایات وارد شده از ائمه اطهار (علیهم السلام) آمده است که برنج در اطعمه مثل سید و آقا است در جماعتی و همچنین برای وسعت دادن روده ها و قطع شدن بواسیر بسیار مفید می باشد پس با درست مصرف کردن آن از تمامی فواید آن بهره مند شویم.

 برگرفته از :کتاب اسرار خوراکیها نوشته دکتر جزایری و کتاب مفاتیح الصحه نوشته علامه ده سرخی

۲۹۴ دیدگاه »

 1. javad آبان ۲۰, ۱۳۹۱ at ۱۰:۵۸ - پاسخ

  برادر حمید ویتامین (ب ب) یا (پ پ) چه جور ویتامینیه نشنیده بودم؟
  در کل مقاله آموزنده ایه قربان شما.

  • حمید رضا پناهی تیر ۲۱, ۱۳۹۲ at ۱۶:۲۵ - پاسخ

   ویتامین (پ پ) عروق جلدی بدن را باز می کند و شخص را زیبا می سازد. کمبود این ویتامین شخص را مبتلا به بیماری برص می سازد و پوست بدن را زشت می نماید و تولید اختلالات عصبی کرده و دست و پا را مستعد سرمازدگی می نماید. این ویتامین عوامل زنده خون را تقویت کرده و ترشحات و حرکات معده را زیاد می کند. این ویتامین ضد سم ویتامین های ب و ث می باشد. افراط در خوردن ویتامین های ب و ث با فوائد زیادی که دارند خالی از ضرر نیست. زیادی آنها مثل سایر غذاها خاصیت سمی دارد از این رو خداوند متعال مراعات این موضوع را کرده و در تمام خوراکیها مقداری از این ویتامین را قرار داده است.

 2. امید مرداد ۱۷, ۱۳۹۲ at ۰۰:۵۵ - پاسخ

  سلام میشه راه های درمان بیماری برص رو بزارین خواهش میکنم تورو خدا کمکم کنین من مبتلا ب بیماری برص هستم خیلی نا امیدم

  • حمید رضا پناهی مرداد ۲۶, ۱۳۹۲ at ۱۱:۱۴ - پاسخ

   دوست عزیز سلام
   برص همان لک و پیس است که در طب امروز به آن ویتیلیگو می گویند و یکی از دلایل آن فساد مزاج است. راههای زیادی برای درمان برص وجود دارد که بر اساس طبع و مزاج افراد می تواند برای هر شخص متفاوت باشد، ما به چند مورد از آنها به اجمال اشاره می کنیم و از آنجایی که تا کلام حضرات معصومین علیهم السلام وجود دارد، جایی برای نظرات غیر نمی ماند، فقط به همینها بسنده می کنیم. ان شاء الله اگر به آنها عمل شود خوب خواهید شد:

   1- سه لقمه با نمک پیش از طعام خوردن هفتاد و دو درد را از انسان دور می کند که یکی از آنها دیوانگی و خوره و برص است.
   2- کسی که قبل از غذا و بعد از غذا نمک بخورد خداوند سیصد و شصت نوع بلا را از او دفع می کند که آسانترین آنها خوره است. (از نمک دریا استفاده شود و از جای مطمئن تهیه کنید)
   3- حجامت کردن در سر شفاست از هفت چیز: جنون، مرض خوره، برص، درد انگشتان، تاریکی چشم و درد سر. (ما بین روزهای 15-12 ماه قمری حجامت کنید و در روز چهارشنبه و جمعه حجامت نکنید)
   4- شستن سر به خطمی در هر جمعه از برص و جنون امان است و پیسی را نیست می کند.
   5- گرفتن ناخن روز جمعه از مرض خوره و جنون و برص و کوری امان است پس اگر کوتاه باشد و به گرفتن نیاز نباشد آنرا بتراشید.
   6- برای درمان برص و بهق، داخل حمام شوید و حنا و نوره را با هم مخلوط کرده بر خود بمالید تا دیگر آن دو مرض را نبینید. (حنا و نوره را از جای مطمئن تهیه کنید)
   7- گل نرگس را بو کنید ولو روزی یک مرتبه یا هفته ای یک مرتبه یا ماهی یک مرتبه یا سالی یک مرتبه، چون در قلب دانه ای از جنون و جذام و برص است که بوی گل نرگس آن را ریشه کن می کند.
   8- قسط که همان عود هندی است را به بدن بمالید که برای پیسی ظاهر پوست مفید است. برای مالیدن آن به پوست آنرا با آب و عسل خمیر کنید و بر پوست خود بمالید.
   9- در حمام سنگ پا نکشید که برص می آورد.

 3. Babak.Z شهریور ۴, ۱۳۹۲ at ۰۰:۵۴ - پاسخ

  سلام اقاکار من شده دم کرده سبوس خوردن*به جای چایی و اب*فقط میترسم ضرری داشته باشه .داره؟

  • حمید رضا پناهی شهریور ۵, ۱۳۹۲ at ۱۷:۲۵ - پاسخ

   سلام، بله ضرر دارد. هر ماده غذایی که بیشتر از حد معمول مصرف شود ضرر دارد. روزی یک فنجان-لیوان کافی است. شما باید هر روز به اندازه نیاز بدنتان از آب سالم استفاده کنید و هیچ چیزی جای آن را نمی تواند بگیرد.

 4. امید شهریور ۵, ۱۳۹۲ at ۰۱:۲۶ - پاسخ

  روش هاب علمی رو در این باره بگین لطفا

  • حمید رضا پناهی شهریور ۵, ۱۳۹۲ at ۱۷:۴۰ - پاسخ

   اگر منظور شما روشهای علمی روز دنیا است، باید به متخصصین آن مراجعه کنید. پیشنهاد ما روشهایی است که ذکر شد، چون بسیار ساده و عملی هستند و نتایج بهتری را هم در بردارند و این را بدانید که علم نزد صاحبان علم است.

 5. مرجان شهریور ۸, ۱۳۹۲ at ۱۴:۵۰ - پاسخ

  سلام.من جایی خوندم که دم کرده شلتوک خوردنش برای خانمها ممنوع،درسته؟من شلتوک خورد میکنم تو شیر میریزم میخورم الان 2 ماه ولی ریزش موم کم نشده!من موهای خوبی داشتم ولی الان نصف شده با خوردن شلتوک خوب میشه؟
  ممنون از مطالب مفیدتون

  • حمید رضا پناهی شهریور ۹, ۱۳۹۲ at ۲۲:۲۳ - پاسخ

   سلام، احتمالا کارهای دیگری هم باید انجام دهید و فقط به خوردن شلتوک اکتفا نکنید. تحقیقات خود را بیشتر کنید و از پزشکان سنتی مطمئن راهنمایی بگیرید. ریزش مو و امثال اینها چیزی نیست که درمان نداشته باشد و شما را نگران کند. باید راهی را که برای شما جواب می دهد پیدا کنید.

  • علیرضا دی ۱۹, ۱۳۹۳ at ۲۱:۴۴ - پاسخ

   مرجان خانم سلام امیدوارم که ایمیل مرا بخوانید برای درمان ریزش موهایتان از روغن سیاه دانه یک ساعت قبل از حمام هفته ای ۲ یا ۳ بار استفاده نمایید. به این صورت که کف سرتان را با این روغن به آرامی چرب نمایید و حدا اقل یک ساعت بعد به حمام بروید خواستید با من تماس بگیرید کمکتان می کنم. کارشناس طب اسلامی

 6. می شهریور ۹, ۱۳۹۲ at ۱۲:۲۱ - پاسخ

  سلام دوست عزیز
  من روزانه یک لیوان آب جوشانده چلتوک و سنبل الطیب می خورم .از طرفی یک قاشق پودر سبوس برنج و گندم.شب ها هم یک هلیله سیاه(به دستور طب سنتی)..اما واقعا نمی دونم این سفیدی
  موهام برطرف میشه؟.سه هفته است که شروع کردم.از بیست و یک سالگی شروع شده و الان 34 سالمه.شما کسی رو دید که جواب گرفته باشه؟

  • حمید رضا پناهی شهریور ۹, ۱۳۹۲ at ۲۲:۱۷ - پاسخ

   سلام، این چیزایی که می خورین همگی برای پوست و موی شما مفیده ولی میزان تاثیر گذاری آن بستگی به نیاز بدن شما به این مواد غذایی و ویتامین ها و همچنین طبع و مزاج شما داره. برای گرفتن نتیجه بهتر بیشتر از موادی استفاده کنید که موافق مزاج شماست و شما را به تعادل می رساند و برای برطرف شدن سفیدی موی شما هم خوب است. افراد زیادی به این روش نتیجه گرفته اند. موفق باشید

 7. عباس شهریور ۲۹, ۱۳۹۲ at ۰۸:۰۱ - پاسخ

  سلام ایا چلتوک برنج اثرات بدی هم روی بدن میگذارد؟

 8. دختر گلم شهریور ۳۱, ۱۳۹۲ at ۱۱:۱۲ - پاسخ

  با تشکر از شما منم یک هفته است که پودر سبوس گندم رو داخل سوپ و برنج میریزم ومیخورم واین باعث شفافیت پوستم شده و کار روده ها رو آسون کرده

 9. صبا مهر ۱۲, ۱۳۹۲ at ۲۳:۵۰ - پاسخ

  باسلام وتشکر از مطالب مفیدتون.چندروزه شروع کردم ب رژیم.برنج اصلا نمیخورم مصرف نون هم شدیدا کاهش دادم.ریزش موهام شروع شده.ایا مصرف سبوس کالری به اندازه نان وبرنج داره؟ایا دم کردنش به قطع ریزش موهام کمک میکنه؟لطفا جواب منو اورِژانسی بدید

  • حمید رضا پناهی مهر ۱۳, ۱۳۹۲ at ۲۰:۰۴ - پاسخ

   سلام، کی گفته هر کس که می خواد به وزن مناسب برسه باید برنج و نان نخوره؟ خوردن تمامی مواد غذایی مخصوصا آنهایی که موافق مزاج و میل شماست در حد نیاز، لازم است و شما نباید مصرف آنها را ترک کنید. کاهش وزن با استفاده از این روشهای غلطی که باب شده، بیشتر برای شما ضرر داره تا استفاده. سبوس غلات دارای ویتامین ب بسیاری است و می تواند به کم شدن ریزش موی شما کمک کند. برای داشتن بدنی سالم با وزنی متناسب شما باید از تمامی گروههای مواد غذایی به اندازه نیاز بدنتان استفاده کنید، البته مواد غذایی سالم و طبیعی و تغییر شکل نیافته، نه هر چیزی که در سوپر مارکت ها به فروش می رسد. اگر به برنج خوردن علاقه دارید برنج را با سبوس دوم آن دم کرده و مصرف کنید تا چاق نشوید و هفته ای 3-2 بار هم بیشتر نخورید. برای مصرف نان هم از نانهای سبوس دار مانند نان سنگک استفاده کنید.

 10. صبا مهر ۱۳, ۱۳۹۲ at ۰۰:۰۹ - پاسخ

  راستی حقیقت داره سبوس چاق کنندس؟
  میشه از شنبلیله تو ماستو سالاد بجای مصرف سبوس دم کرده استفاده کرد؟!!
  باتشکر

  • حامد آذر ۸, ۱۳۹۳ at ۱۱:۲۱ - پاسخ

   سلام صبا خانم
   خوردن بیش اندازه هر مواد غذایی ضرر دارد.

 11. مهدی مهر ۱۹, ۱۳۹۲ at ۱۷:۱۹ - پاسخ

  سلام میشه شلتوک بربجو بجوشونیم بعد بریزیم روی موها ایا این روش تاثیر داره؟

  • حمید رضا پناهی مهر ۲۰, ۱۳۹۲ at ۱۵:۰۶ - پاسخ

   برای رسوندن ویتامین ب بیشتر به موهاتون می تونید این کارو انجام بدید ولی اگر در وعده های غذایی خود از برنج استفاده می کنید برنج را با سبوس دوم آن دم کنید و یا از دم کرده و سوپ سبوس برنج استفاده نمایید.

 12. امین آبان ۲, ۱۳۹۲ at ۱۳:۰۷ - پاسخ

  سلام-جوشونده سبوس برنج در روز باید چند بار مصرف شود تا از ریزش مو جلوگیری شود ضمنا چند ماه باید این جوشونده را استفاده کنیم؟

  • حمید رضا پناهی آبان ۱۰, ۱۳۹۲ at ۱۶:۱۷ - پاسخ

   بستگی به این دارد که شما چند بار در هفته برنج می خورید و برنج را با سبوس دم می کنید یا بدون آن. چون استفاده از دم کرده سبوس برنج بیشتر برای جبران کمبود ویتامین هایی است که از برنج جدا می کنیم.

 13. س.جم آبان ۳, ۱۳۹۲ at ۲۱:۴۵ - پاسخ

  سلام
  من میخوام کمی وزنم بره بالا و ریزش موهام کم بشه، از عطاری پرسیدم ک دم کرده سبوس برنج چاق کننده هم هست ؟
  ایشون جوابشون مثبت بود
  میخواستم از شما بپرسم که صحت داره؟
  با تشکر

  • حمید رضا پناهی آبان ۱۰, ۱۳۹۲ at ۱۶:۰۷ - پاسخ

   سلام دوست عزیز
   هم بالا رفتن وزن و هم کم شدن ریزش مو بستگی به عوامل مختلفی دارد که به یکی از آنها در بالا اشاره شده است. اگر شما برنج می خورید حتما آنرا با سبوس استفاده کنید تا دچار ناراحتی های مختلف نشوید. برای افزایش وزن هم از تمامی مواد غذایی سالم و طبیعی به اندازه لازم استفاده کنید و به موقع غذا بخورید و همچنین تمرینات قدرتی با وزن بدن و یا وزنه را در برنامه روزانه خود قرار دهید. موفق و سلامت باشید

 14. س.جم آبان ۸, ۱۳۹۲ at ۱۲:۵۱ - پاسخ

  با سلام
  من بی صبرانه منتظر جواب سوالم هستم.
  با تشکر

 15. مصطفی آبان ۹, ۱۳۹۲ at ۱۷:۰۶ - پاسخ

  آیا سبوس برنج برای خانم ها هم خوب است؟

  • حمید رضا پناهی آبان ۱۰, ۱۳۹۲ at ۱۵:۵۲ - پاسخ

   بله خوب است اگر به اندازه مصرف شود. سبوس برنج در واقع همان چیزی است که در برنج کوبی ها برای سفید کردن برنج و قشنگ تر شدن آن! به اشتباه از آن جدا می کنند یعنی در واقع جزئی از خود برنج است که خداوند متعال برای تعادل در مواد داخلی و خارجی برنج آن را قرار داده است مانند میوه سیب که دانه های آن مزاج گرم دارد و خود آن مزاج سرد و در مجموع اگر به طور کامل خورده شود متعادل است و برای همه خوب است.

   • حدیث اسفند ۱۳, ۱۳۹۲ at ۰۹:۲۶ - پاسخ

    دانه سیب را نباید خورد. اگر یک کم تحقیق کنید متوجه میشید که دانه سیب و بعضی میوه های دیگه مثل هلو و … دارای سمی خاص هستند.
    + از مطالب مفید سایتتون ممنون

    • دکتر فیت اسفند ۱۵, ۱۳۹۲ at ۰۱:۰۳ - پاسخ

     سیب و خیلی از میوه های دیگر را می توان با پوست و دانه خورد و هیچ مشکلی ندارد. می تونید امتحان کنید نه مسموم می شوید و نه چیز دیگر 🙂

 16. هدی آبان ۱۴, ۱۳۹۲ at ۲۳:۴۱ - پاسخ

  سلام و ممنون از مطالب خوبتون
  یک سوال
  آیا سبوس برنج با شلتوک تفاوت داره؟من از کسی شنیدم که فرق داره
  ممنون می شم اگر جواب بدید

  • حمید رضا پناهی آبان ۱۵, ۱۳۹۲ at ۱۴:۵۶ - پاسخ

   سلام، نوع تعریف ها متفاوت است. عده ای تمامی قسمت های خارجی برنج را چلتوک می نامند و عده ای دیگر سبوسی را که در لایه خارجی تر برنج قرار دارد چلتوک یا سبوس اول و سبوسی را که به خود مواد نشاسته ای برنج چسبیده است سبوس دوم می نامند.

 17. هدی آبان ۱۶, ۱۳۹۲ at ۱۹:۱۹ - پاسخ

  ممنون از پاسختون
  الان متوجه شدم
  اما کدومش برای ریزش مو خاصیت بیشتری داره یا به عبارتی ویتامین ب اون بیشتره؟
  چون قیمت چلتوک خیلی کمتر از سبوسه

 18. پردیس آبان ۱۸, ۱۳۹۲ at ۱۳:۴۰ - پاسخ

  سلام . من 1 قاشق غذا خوری سبوس برنج را صبح ناشتا در 1 لیوان شیر یا دوغ ریخته و مصرف میکنم /آیا چاق کننده نیست چون به صورت ناشتا مصرف میشود و آیا این روش جلوی ریزش مو را خواهد گرفت یا روش بهتری را پیشنهاد میکنید/ آیا این روش بهتر است یا دم کردن آن ؟

  • حمید رضا پناهی آبان ۲۴, ۱۳۹۲ at ۲۰:۰۹ - پاسخ

   سلام، سبوس برنج و غلات دیگر را به روشهای مختلف می توان استفاده کرد. روش پیشنهادی ما در بالا شرح داده شده است. موفق باشید

 19. سارا آبان ۲۵, ۱۳۹۲ at ۲۲:۰۰ - پاسخ

  با سلام و تشکر از اطلاعات مفیدتون

  روش هایی که برا استفاده چلتوک گفتین نیاز به حرارت دارن و من جایی خوندم که ویتامین ب 1 با حرارت از بین میره؟اگر با حرارت از بین میره چطور باید از چلتوک استفاده کرد؟

  • حمید رضا پناهی آبان ۲۷, ۱۳۹۲ at ۲۰:۴۸ - پاسخ

   سلام، برنج ماده غذایی نیست که انسان بتواندآن را بدون پختن و حرارت دادن استفاده کند و سبوس دوم برنج هم که در اصل پوسته چسبیده به خود مواد نشاسته ای برنج است که در برنج کوبی ها برای سفیدکردن از آن جدا می کنند، یعنی در حقیقت جزء خود برنج است. پس حرارت دادن آن اگر به اندازه لازم باشد، نباید ویتامین های آنرا از بین ببرد.

 20. ایمان. آبان ۲۶, ۱۳۹۲ at ۲۰:۲۸ - پاسخ

  سلام
  ممنون از مطالب سودمندتون.
  دو سالی هست ک واقعا موهام شده دغدغه اصلیم ک با رفتن ب دکتر متخصص و تلاش هرروزه خودم خیلی خوب جواب گرفتم.
  اما دو ماهی باخوردن دم کرده چلتوک خواستم ب این درمان شدت بدم ک متوجه شدم موهام ب سرعت در حال سفید شدنن.ک سریعا خوردن چلتوک رو قطع کردم حالا نمیدنم ب تشخیص خودم علت رو در مصرف چلتوک دیدم.
  میشه راهنماییم کنید
  ضمن اینکه 27 سالمه.

  • حمید رضا پناهی آبان ۲۷, ۱۳۹۲ at ۲۱:۰۳ - پاسخ

   سلام، اگر برنج سفیدکرده مصرف می کنید لازم است که با خوردن سبوس برنج به اندازه لازم، آنرا جبران کنید. و یا اینکه اگر بدن شما به ویتامین ب بیشتری نیاز دارد می توانید از سبوس غلات مانند گندم، جو و برنج به روشهای مختلف استفاده کنید. اگر مطمئن هستید سفیدشدن موهای شما به خاطر خوردن دم کرده چلتوکه، ممکن است در خوردن آن زیاده روی کرده اید و یا اینکه با بدن شما سازگاری ندارد.

  • سارا اسفند ۱۰, ۱۳۹۲ at ۰۲:۳۱ - پاسخ

   دوست عزیز متاسفانه من هم همین مشکل را دارم از سبوس و چلتوک نیست از مصرف داروهای تجویز شدست .اگر یک مدت ازشون استفاده کنی بر اساس مقاومت وجنس موها تون نسبت به مواد شیمیایی زمان سفید شدن برا هر کس متفاوته من بعد 4 سال یکدفعه شروع شد به سفید شدن.این از عوارض استفاده طولانی مدت داروهاست متاسفانه و من با خوردن چلتوک دارم روندش کندتر میکنم.

 21. f.m آذر ۳, ۱۳۹۲ at ۱۴:۴۰ - پاسخ

  با سلام و تشکر.من جوشانده گل ختمی و سبوس برنج را برای 15 دقیقه روی موهایم میگذارم برای رویش مجدد
  به نظر شما خوبه؟

  • حمید رضا پناهی آذر ۶, ۱۳۹۲ at ۱۷:۵۱ - پاسخ

   شستن سر با گل ختمی برای سلامتی جسم و همچنین موهای شما بسیار عالی است، مخصوصا اگر در جمعه انجام شود. شستن سر با سبوس برنج و غلات دیگر هم ویتامین ها و املاح موجود در سبوس را به ریشه موهای شما می رساند و خوب است ولی باید به تجربه ببینید که چقدر می تواند در رویش مجدد موهای شما مفید باشد.

 22. الهه آذر ۱۲, ۱۳۹۲ at ۰۰:۰۷ - پاسخ

  با سلام.من شدیدا ریزش مو دارم سبوس برنج رو از بیرون تهیه کردم ولی آسیاب کردم آرد نمیشه همون جور درشته میشه بگید من چه جوری آردش کنم تا بتونم با ماست بخورم اینجوری که درشته نمیتونم بخورم ؟؟؟ لطفا راهنماییم کنید
  خیلی ممنون

  • حمید رضا پناهی آذر ۱۲, ۱۳۹۲ at ۰۲:۰۵ - پاسخ

   سلام، شما برای این کار باید سبوس دوم برنج که به صورت آرد است رو تهیه و استفاده کنید. اون چیزی که شما خریدید چلتوک است که به آن سبوس اول برنج هم گفته می شه.

 23. حميد آذر ۱۳, ۱۳۹۲ at ۱۷:۳۴ - پاسخ

  سلام وممنون از مطالبتون

  آيا براي كساني كه طبع سرد دارند فرقي هم دارد با كساني كه طبع گرم دارند در مصرف سبوس برنج؟

  ممنون

  • حميد آذر ۱۴, ۱۳۹۲ at ۱۱:۵۱ - پاسخ

   يك سوال ديگه
   من پوستش را خريدم كه به صورت سيخ مانند است و زرد رنگ
   آيا ميشه اين را هم خورد با دم كرده آن و مشكلي براي روده ها به وجود نمياد؟

   • حمید رضا پناهی آذر ۱۴, ۱۳۹۲ at ۱۳:۳۱ - پاسخ

    شما چلتوک خریده اید و می توانید از دم کرده آن استفاده کنید.

    • حميد آذر ۱۴, ۱۳۹۲ at ۱۳:۳۷ - پاسخ

     آيا اثر آرد سبوس هم دارد ؟
     چون هر جا رفتم در محله مون گفتند كه ندارند و كم پيدا ميشه

     • حمید رضا پناهی آذر ۲۰, ۱۳۹۲ at ۱۲:۲۳ -

      سبوس دوم که به صورت آرد است بهتر است. کمی بیشتر بگردید تا پیدا کنید.

  • حمید رضا پناهی آذر ۱۴, ۱۳۹۲ at ۱۳:۲۹ - پاسخ

   سلام، نه فرقی نمی کند. بهترین حالت این است که برنج سفید را با سبوس دوم آن که به صورت آرد و قهوه ای رنگ است دم کرده و مصرف نمایید و یا اینکه کلا از برنج قهوه ای استفاده کنید. در مزاج برنج اختلاف زیادی وجود دارد بعضی آنرا سرد و بعضی گرم و بعضی معتدل می دانند که احتمالا به منطقه کشت برنج مربوط می شود.

 24. وي آذر ۱۶, ۱۳۹۲ at ۲۳:۳۷ - پاسخ

  سلام
  كساني كه بيماري تيروئيد دارند هم ميتوانند از اين دم كرده استفاده كنند و تاثير گذار باشد؟

  • حمید رضا پناهی آذر ۲۰, ۱۳۹۲ at ۱۲:۲۶ - پاسخ

   سبوس دوم در حقیقت جزء خود برنج است و بعید می دونم مشکلی ایجاد کند.

 25. مهرداد دی ۱۱, ۱۳۹۲ at ۱۸:۴۲ - پاسخ

  با سلام و خسته نباشید.بنده سبوس دوم برنج را که به صورت پودره ااینجوری مصرف میکنم که روزی دو قاشق چایخوری را در داخل دهانم می ریزم و بلافاصله یک لیوان اب می خورم….ایا این روش صحیح است و تاثیری داره؟

  • دکتر فیت دی ۱۲, ۱۳۹۲ at ۱۹:۰۶ - پاسخ

   مشکلی نیست ولی بهترین راه استفاده از سبوس در بالا ذکر شده است.

 26. سعید دی ۱۸, ۱۳۹۲ at ۱۹:۳۳ - پاسخ

  با سلام
  برای رفع فشار خون چه پیشنهادی دارید؟

  • حمید پناهی دی ۲۱, ۱۳۹۲ at ۱۲:۰۹ - پاسخ

   سلام بر شما، فشار خون و دیگر مسائل جسمی که برای انسان پیش می آید نشانه خارج شدن از حد تعادل و رعایت نکردن اصول اساسی تغذیه و زندگی است و برای برطرف شدن همه این بیماریها بهترین راه از بین بردن علت های بوجود آمدن آنهاست. پیشنهاد ما برای از بین بردن فشار خون رعایت کردن موارد زیر است:
   1- آداب غذا خوردن را رعایت کنید. غذا را خوب بجوید و دو سه لقمه قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید.
   2- روزانه حتما یکی دوبار اجابت مزاج داشته باشید.
   3- از میوه جات و سبزیجات تازه استفاده کنید و سالاد را همراه با لیموترش تازه و روغن زیتون فراوان، قبل از غذا میل کنید.
   4- برای مدتی کوتاه غذاهای حیوانی را از رژیم غذایی خود حذف کنید و از غذاهای گیاهی استفاده کنید.
   5- روزانه دو تا سه حبه سیر را ریز خرد کرده و دو سه ساعت بعد از غذا با یک لیوان شربت عسل میل کنید.
   6- روزانه دو سه لیوان شیر فندوق را به آرامی نیم ساعت قبل از غذا میل کنید. (توضیح آن در پست های گذشته آمده است)
   7- روزانه سه عدد سیب درختی را با پوست و دانه میل کنید و آنرا خوب بجوید.

 27. sahar دی ۲۵, ۱۳۹۲ at ۲۳:۴۱ - پاسخ

  سلام.من سبوس برنج را ميجوشونم وقتي 1تا 2 دقيقه جوشيد با كمي آبليمو مزه دارش ميكنم و مي خورم.مي خواستم بدونم اين روش درسته يا بايد مثل چايي روي كتري دم بشه.

  • دکتر فیت دی ۲۸, ۱۳۹۲ at ۱۲:۳۱ - پاسخ

   سلام، مسئله ای نداره می تونید به صورت جوشونده هم مصرف کنید.

 28. رها دی ۲۶, ۱۳۹۲ at ۰۰:۰۲ - پاسخ

  سلام….هر روز سبوس برنج رو میریزم تو ماست و برا قطع ریزشم میخورم اما یه جا خوندم که مث اینکه مصرف زیادش باعث انسداد روده میشه,میخواسم بپورسم مصرف روزانه مناسبه یا باعث انسداد میشه؟؟؟

  سوال دومم هم اینه که دقیقا تا چند وقت تاثیر میزاره رو ریزش؟

  سپاسگذارم

  • دکتر فیت دی ۲۸, ۱۳۹۲ at ۱۳:۱۳ - پاسخ

   سلام، ماست هایی که این روزها توی فروشگاه های مواد غذایی وجود داره خیلی خوردن نداره. پیشنهاد ما اینه که سبوس رو با خود برنج مصرف کنید و یا اینکه به صورت جوشونده مصرف کنید. میزان مصرف هم باید به اندازه میزان مصرف برنجی باشد که می خورید و یا اینکه اگر به ویتامین ب بیشتری نیاز دارید می تونید روزانه یک فنجان از آن را میل کنید. زمان تاثیرگذاری هم برای افراد مختلف متفاوت است ولی چیزی که مهمه اینه که اگر کار درست رو انجام بدیم نتیجه خیلی سریع خودشو نشون می ده. البته مسائل دیگری هم وجود داره که موجب ریزش مو می شه که باید اونارو هم تا جایی که می شه رعایت کنید.

 29. رضا دی ۲۶, ۱۳۹۲ at ۱۳:۰۶ - پاسخ

  سلام

  آيا سبوس نرم برنج همون سبوسي هست كه شما ميگيد؟

  • دکتر فیت دی ۲۸, ۱۳۹۲ at ۱۳:۱۹ - پاسخ

   بله و به اون سبوس دوم برنج می گن که به صورد آرد قهوه ای رنگه.

 30. مرسده دی ۲۸, ۱۳۹۲ at ۱۵:۱۸ - پاسخ

  سلام.
  خیلی مطالب کاربردی و خوبی میگید،
  آیا برای از بین بردن شوره سر هم مفید است؟

  • دکتر فیت دی ۲۹, ۱۳۹۲ at ۱۳:۳۰ - پاسخ

   اطلاع دقیقی ندارم باید تست کنید. ولی چیزی که می دانیم این است که اگر از مواد طبیعی و کامل به صورت متعادل مصرف کنیم و مقدار کمی هم در روز ورزش کنیم تمامی ناراحتی های جسمی انسان برطرف خواهد شد.

 31. رها دی ۲۹, ۱۳۹۲ at ۲۳:۳۲ - پاسخ

  سلامی دوباره…
  سوالی ک میخواسم ببورسم از محضرتون این بود که یه هفته است که سبوسو با ماست مصرف کردم شدید لاغر شدم ذاتا ادم لاغری هم بودم دغدغه ی لاغری ندارم میخواسم بپورسم راهی میدونین که در کنار مصرف سبوس ,مانع لاغر شدنم بشه؟:-(
  واقعا متشکرم از اینکه وقت برا جواب دادن میزارین…

  • دکتر فیت دی ۳۰, ۱۳۹۲ at ۱۸:۰۶ - پاسخ

   سلام، احتمالا شما برای بهتر شدن وضعیت پوست و موی خودتون دارید در مصرف سبوس زیاده روی می کنید. مقدار مصرف سبوس برنج و غلات دیگر باید به اندازه مصرف خود آنها در شبانه روز باشد. اگر به دنبال بهتر شدن اوضاع هستید راههای سالم دیگری را هم در کنار مصرف متعادل سبوس امتحان کنید تا به نتیجه برسید. برای اضافه شدن چند کیلوگرم وزن هم پیشنهاد ما این است که هر زمان که گرسنه شدید حتما غذا میل کنید و به خود گرسنگی ندهید و از تمامی گروه مواد غذایی به اندازه نیاز بدنتان استفاده کنید.

 32. لیلا بهمن ۶, ۱۳۹۲ at ۱۶:۰۹ - پاسخ

  با تشکر از وبلاگ خوب شما

 33. vil بهمن ۷, ۱۳۹۲ at ۱۲:۱۹ - پاسخ

  سلام
  الآن يك هفته اي ست كه حدود يك قاشق سبوس را در آب ميريزم و 7/8 دقيقه اي ميجوشانم و بعد ميخورم

  ولي الآن چند روزي هست كه لبام ترك خورده و پوست پوست شده
  آيا به خاطر مصرف سبوس هست ؟
  ممنون

  • حمید پناهی بهمن ۷, ۱۳۹۲ at ۱۸:۳۲ - پاسخ

   سلام، بهترین راه مصرف سبوس در بالا ذکر شده، ما مدتهاست به این روشها عمل می کنیم و بسیار راضی هستیم. ولی اگر احتمال می دهید که ممکن است به خاطر سبوس باشد مصرف آنرا قطع کنید.

   • vil بهمن ۷, ۱۳۹۲ at ۱۹:۴۱ - پاسخ

    ممنون از پاسختون

    اين كه نوشته ايد (بهترین راه مصرف سبوس در بالا ذکر شده)
    آيا با اين روشي كه من ميخورم فرق دارد؟

    ( حدود یک قاشق سبوس را در آب میریزم و ۷/۸ دقیقه ای میجوشانم و بعد میخورم)البته صاف نميكنم چون توي صافي عبور نميكند و ميبنده

    • دکتر فیت بهمن ۹, ۱۳۹۲ at ۱۲:۴۰ - پاسخ

     سلام، بهترین راه، طبخ برنج به همراه سبوس دوم آن که به صورت آرد قهوه ای رنگ است می باشد و اگر فکر می کنید که بدنتان به ویتامین های بیشتری که در سبوس برنج است نیاز دارد روزی یک فنجان دم کرده و یا جوشونده اون رو میل کنید. 2-3 دقیقه جوشوندن و بعد دم گذاشتن کافی است.

 34. مری طلا بهمن ۱۴, ۱۳۹۲ at ۱۴:۲۵ - پاسخ

  باسلام و عرض خسته نباشید.من یک هفته است شروع به رژیم لاغری کردم.برنج رو ب کل نمیخورم.حال ب نظر شما روزانه چه مقدار دم کرده سبوس بخورم؟؟ناگفته نماند موهای سفید زیادی دارم چون ارثیه.24سالمه.
  باتشکر فراوان ازشما دوست نازنین

  • حمید پناهی بهمن ۱۶, ۱۳۹۲ at ۱۱:۱۰ - پاسخ

   سلام بر شما، دوست عزیز راز لاغری دائمی شما در مصرف متعادل و بهینه مواد غذایی و مقداری تحرک در روزه. به هیچ عنوان برای لاغر شدن برنجی را که مدت زمان زیادی است هر روز مصرف می کنید و بدن شما به آن عادت کرده است را یک دفعه قطع نکنید، اگر این کار را کنید بدن شما آسیب می بیند. اگر شما با مصرف نکردن برنج لاغر شوید چند روز دیگر که دوباره برنج در برنامه غذایی شما قرار می گیرد چاق می شوید و این چاق و لاغر شدن شما تا آخر عمر ادامه دارد. برنج ماده غذایی بسیار مفیدی برای انسان است. کاری که باید انجام دهید این است که مصرف آن را متعادل کنید و بیشتر از هفته ای 3-2 بار از آن استفاده نکنید (آنهم به همراه سبوس دوم آن) و به جای آن از غلات و حبوبات دیگر استفاده کنید، تا هم از خوردن آن لذت ببرید و هم چاق نشوید.

 35. مائده بهمن ۱۹, ۱۳۹۲ at ۰۹:۵۳ - پاسخ

  سلام خسته نباشید .من خیلی کم غذا هستم ولی چون کارمند هستم و تحرک ندارم همین باعث چاقی من شده , بنظر شما باید چکار کنم

  • دکتر فیت بهمن ۲۰, ۱۳۹۲ at ۱۲:۴۸ - پاسخ

   سلام، نه کم غذا بودن خوب است و نه پرخوری. شما باید به اندازه نیاز بدنتان غذا بخورید و همچنین از غذا خوردن خود لذت ببرید. اگر سرعت سوخت و ساز در بدن شما کم باشد با کم خوردن هم باز چاق می شوید. باید از راههایی برای بالابردن سوخت و ساز بدن خود کمک بگیرید تا همیشه سر وزن و سرحال باقی بمانید. منتظر محصول کاهش وزن دکتر فیت باشید. محصولی که شما را به وزن مناسب می رساند و سلامتی شما را هم در کنار آن تضمین می کند. محصولی که با استفاده از تکنیکهایی بسیار ساده، متابولیسم بدن شما را بالابرده به صورتی که حتی در خواب هم چربی بسوزاند و لاغر شوید. محصولی که با انجام چند حرکت ساده تمرینی در روز – تمریناتی که شما می توانید آنها را انجام دهید – شادابی و نشاط را به جسم و روان شما بازمی گرداند.

 36. هادی بهمن ۲۰, ۱۳۹۲ at ۱۲:۳۶ - پاسخ

  سلام خدمت شما من سبوس دوم رو که رنگش قهوه ای هستش و به صورت پودره اینطوری مصرف میکنم : یک قاشق چای خوری رو رو با یک لیوان اب به مدت 5 دقیقه میزارم بجوشه بعد از 5 دقیقه از صافی رد میکنم و روزی 2 بار مصرف میکنم ایا این روشی که من انجام میدم درسته؟؟؟
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید….

  • دکتر فیت بهمن ۲۱, ۱۳۹۲ at ۱۷:۵۲ - پاسخ

   سلام، شما می تونید هزاران روش برای مصرف سبوس ابداع کنید ولی چرا از روشهایی که در بالا شرح داده شده استفاده نمی کنید. به نظر ما بهترین روشها همانهایی هستند که در بالا ذکر شد. یه سوال، فقط برای کنجکاوی خودم می پرسم، شما چجوری چیزی که مثل آرد هستش و با آب مخلوط شده رو از صافی رد می کنید؟ چی رو می خواید صاف کنید؟

 37. مری طلا بهمن ۲۰, ۱۳۹۲ at ۱۳:۰۰ - پاسخ

  سلام.بسیار متشکر از پاسختون.من35کیلو اضافه وزن دارم بنظر شما در چه مدت کمش کنم ک پوستم شل نشه؟اگه روزی 5ساعت ورزش و پیاده روی بکنم و هر هفته1.5کیلو کم کنم و همراه بارژیم غذایی.آیاباز پوستم شل میشه؟بسیار ممنون

  • دکتر فیت بهمن ۲۱, ۱۳۹۲ at ۱۸:۱۸ - پاسخ

   سلام، کاهش وزن بیشتر از ماهی 3-2 کیلوگرم به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شه. دلیل آن هم این است که بدن شما به این سبک زندگی و تغذیه عادت کرده و با وارد کردن شوک به آن احتمال زیاد آسیب خواهد دید، گرچه ممکن است در اول کار متوجه نشید. در هر صورت پیشنهاد ما این است که اگر می خواهید پوستتان شل نشود و چروک نخورد حتما تمرینات قدرتی تناسب اندام را در برنامه خود قرار دهید تا به جای چربی هایی که آب می شوند عضله ساخته شود و فرم بدنتان حفظ شود. به جای 5 ساعت در روز،به طور مرتب روزانه نیم ساعت ورزش کنید و به یاد داشته باشید کار مستمر و هوشمندانه است که نتایج عالی برای شما به همراه خواهد داشت .با این کار سرعت سوخت و ساز بدنتان بالا می رود و مقدار بیشتری از چربی هایتان آب خواهد شد.
   ان شاء الله به زودی محصول کاهش وزن دکتر فیت آماده خواهد شد. محصولی که زندگی شما را تغییر خواهد داد و شما را در این راه یاری خواهد کرد.

 38. بهمنی بهمن ۲۱, ۱۳۹۲ at ۱۴:۴۶ - پاسخ

  سلام
  مصرف شلتوک باعث عرق کردن روی پیشانی می شود؟

  • دکتر فیت بهمن ۲۱, ۱۳۹۲ at ۱۸:۲۱ - پاسخ

   سلام، اگر به اندازه نیاز بدنتان مصرف کنید خیر.

 39. ni12 بهمن ۲۲, ۱۳۹۲ at ۰۰:۲۲ - پاسخ

  سلام

  اين روشي كه من استفاده ميكنم با روش شما يكي است؟

  دو استكان آب با حدودنصف قاشق غذا خوري پودر سبوس و يك قاشق سركه مخلوط ميكنم و5 دقيقه اي ميجوشانم وگاز را خاموش ميكنم و بعدازيكساعت ميخورم

  • دکتر فیت بهمن ۲۲, ۱۳۹۲ at ۱۴:۰۳ - پاسخ

   سلام، 5 دقیقه جوشاندن زیاده، تا یک جوش خورد گاز رو خاموش کنید و بعد از یکساعت آنرا مصرف کنید، اگر بعد از جوشاندن یک ساعت دم بگذارید و بعد مصرف کنید بهتر است. اگر می خواهید به صورت جوشونده یا دمنوش استفاده کنید از سبوس اول برنج استفاده کنید و هر سیر تقریبا معادل 75 گرم است.

   • ni12 بهمن ۲۲, ۱۳۹۲ at ۲۲:۵۴ - پاسخ

    يعني وقتي جوشيد ضرب گاز را كم كنم و يك ساعتي همين طور باشد و بعد خاموش كنم
    ببخشيد اين قدر سوال ميپرسم تجربه اي در مورد پخت و پز ندارم

    • دکتر فیت بهمن ۲۳, ۱۳۹۲ at ۱۳:۰۰ - پاسخ

     نه روی سماور یا کتری دم بزارید مثل وقتی که چای یا دمنوش درست می کنید.

 40. هادی بهمن ۲۳, ۱۳۹۲ at ۱۳:۲۶ - پاسخ

  سلام
  ببخشید منظورتون از سبوس اول همون چلتوکه؟؟؟ یا چیز دیگه؟؟
  بعد این روش هایی که شما در بالا ذکر کردید خیلی سخته..

  من جوشنده رو از صافی رد میکنم که اون پودر یا همون ارد به داخل لیوان نیاد اخه اون ارد یا پودر که داخل اب حل نمیشه به همین دلیل از صافی رد میکنم اخه خیلی تلخه البته چون کنجکاو شده بودید گفتم..

  • حمید پناهی بهمن ۲۳, ۱۳۹۲ at ۱۸:۴۴ - پاسخ

   سلام، بله چلتوکه. کجاش سخته شما هم که تقریبا دارین همون کارو می کنین. در هر صورت موفق باشید

 41. حامد بهمن ۲۹, ۱۳۹۲ at ۰۹:۲۶ - پاسخ

  با سلام. آیا واقعا استفاده از سبوس برنج بعد از مدتی میتونه باعث رفع طاسی بشه ؟

  • دکتر فیت بهمن ۲۹, ۱۳۹۲ at ۱۶:۰۸ - پاسخ

   سلام، ما تا حالا روی کسی که طاس باشه تست نکردیم ولی طاسی هم مثل تمام بیماریهای دیگه راه حلی داره. دکتر جزایری تو کتابشون اشاره کردن که می تونه برای افراد طاس هم موثر باشه.

 42. pouya بهمن ۲۹, ۱۳۹۲ at ۱۲:۴۶ - پاسخ

  سلام من چند روزی هست که به توصیه یکی از دوستان آب برنج دم کرده رو با رب انار می خورم آیا تاثیری داره؟ برای جبران کمبود ویتامین ب؟

  • دکتر فیت بهمن ۲۹, ۱۳۹۲ at ۱۵:۵۴ - پاسخ

   سلام، اگر منظورتون سبوس برنج دم کرده است بله تاثیر دارده چون سرشار از ویتامین ب است.

 43. رضا بهمن ۳۰, ۱۳۹۲ at ۲۱:۵۷ - پاسخ

  با سلام
  سبوس اول تاثیر بیشتری در درمان ریزش مو داره یا دوم یا هر دو؟ و آیا سبوسهای 1 و 2 را میتوان به سر مالید یا سر را در آ خوابنید به همراه حنا و گل ختمی؟

  • دکتر فیت اسفند ۴, ۱۳۹۲ at ۱۰:۱۴ - پاسخ

   هر دو تاثیر دارده ولی سبوس دوم بهتره. به سر هم می شه زد. گل ختمی و حنا هم برای سر و مو بسیار عالی است ولی شاید به صورت مجزا استفاده کنید بهتر باشه.

 44. fatima اسفند ۱۵, ۱۳۹۲ at ۱۲:۳۵ - پاسخ

  سلام.هنوزدوازده سالم است.موهایم کم کم سفید میشه.این سفیدی ارثی هم نیست.برای پیشگیری ازآن چه کارکنم؟
  ممنونم. فاطمه ازکابل

  • دکتر فیت اسفند ۱۵, ۱۳۹۲ at ۱۴:۲۸ - پاسخ

   سلام فاطمه، شما باید به مقدار مناسب از سبزیجات تازه و میوه جات فصل هر روز استفاده کنی و همینطور غلات رو هم به صورت کامل به همراه سبوس آنها مصرف کنی. خوردن روزانه عسل طبیعی رو هم فراموش نکنید که بسیار می تونه موثر باشه. ویتامین ها و آنزیم های موجود در این مواد غذایی تمامی ناراحتی های پوست و موی شما را برطرف خواهند کرد. استفاده متنوع از تمامی مواد غذایی سالم و مفید برای بدن از هر نوع نارسایی جلوگیری خواهد کرد.

   • aqsa اسفند ۱۶, ۱۳۹۲ at ۱۴:۵۳ - پاسخ

    سلام,علت خواب رفتن (بی حس )شدن پا در وقت نشستن چیست؟

    • دکتر فیت اسفند ۱۹, ۱۳۹۲ at ۱۲:۴۰ - پاسخ

     سلام، اگر شما اصول غذا خوردن صحیح را رعایت کنید و از تمامی گروههای مواد غذایی (مواد غذایی خوب) به اندازه نیاز بدنتان استفاده کنید دیگر دچار همچین مواردی نخواهید شد.

 45. حامد اسفند ۱۶, ۱۳۹۲ at ۲۰:۴۰ - پاسخ

  با سلام. نیم سیر چند قاشق غذا خوری میشه ؟

  • دکتر فیت اسفند ۱۷, ۱۳۹۲ at ۲۳:۵۸ - پاسخ

   سلام، 38 گرم می شه، حدود 5-4 قاشق بریزی خوبه.

 46. رضا اسفند ۱۸, ۱۳۹۲ at ۱۰:۲۶ - پاسخ

  سلام
  ضمن تشکر از مطالبتون میخواستم بدونم پودر سبوس برنج همان چیزی هست که اینجا بهش اشاره کردید چون یه مدت هست با این نام خرید می کنم /بعدشم میخواستم بدونم اگر با اب یا ماست بخوریم چقدر در روز توصیه می کنید من بدنم به سرکه حساسه و مزاجم ملین هست / با سپاس

  • دکتر فیت اسفند ۲۰, ۱۳۹۲ at ۱۲:۰۴ - پاسخ

   2 نوع سبوس داریم یکی به صورت پودر و قهوه ای رنگه که سبوس دوم نام داره، و دیگری پوست بیرونی برنجه که به صورت سیخ سیخ هستش و سبوس اول نام داره. اگر می خواید داخل برنج بریزید و دم بذارید که بهترین صورت استفاده همین است از سبوس دوم استفاده کنید. و اگر می خواید که به صورت دم نوش و جوشونده مصرف کنید از سبوس اول استفاده کنید. ماستهای شرکتی خیلی ارزش خوردن نداره اگر می خواید با ماست مصرف کنید از ماستهای محلی و مرغوب به همراه سبوس دوم استفاده کنید.

 47. مهرداد اسفند ۱۹, ۱۳۹۲ at ۱۸:۱۳ - پاسخ

  سلام خدمت شما نحوه مصرف چلتوک برنج به صورت جوشونده به چه صورته چقدر از چلتوک برنج رو باید با چقدر اب بزاریم بجوشه و چند دقیقه بجوشه..؟؟
  با تشکر از شما

  • دکتر فیت اسفند ۲۰, ۱۳۹۲ at ۱۱:۴۹ - پاسخ

   سلام، همه توضیحات در بالا ذکر شده، می تونید بخونید.

 48. حميد اسفند ۲۸, ۱۳۹۲ at ۲۳:۰۰ - پاسخ

  سلام
  من هر روز برنج ميخورم ولي بدون سبوس
  آيا بايد براي درمان اين ريزش و سفيدي مو بايد هر روز 4 قاشق سبوس را با نصف ليوان آب بجوشانم و بخورم؟

  • دکتر فیت اسفند ۲۹, ۱۳۹۲ at ۰۲:۴۳ - پاسخ

   سلام، یک قاشق غذا خوری سبوس دوم برنج رو به برنج برای 4 نفر اضافه کنید کافی است. اگه می خواید به صورت جوشونده مصرف کنید هم توضیحش در بالا موجود هست.

 49. حميد اسفند ۲۸, ۱۳۹۲ at ۲۳:۲۴ - پاسخ

  و اين قدر مصرف ميكنيم ضرري ندارد؟

 50. حامد فروردین ۴, ۱۳۹۳ at ۱۱:۳۴ - پاسخ

  با سلام. این که نوشتید به مدت 3 ماه برای رفع طاسی مصرف کنید . آیا در این مدت هر روز مصرف کنیم یا کمتر ؟

 51. مریم فروردین ۵, ۱۳۹۳ at ۱۲:۲۳ - پاسخ

  سلام.همسرم ۳۰سالشونه.ریزش موی ارثی دارن.جلوی سرش دیگه مویی نداره!طب سنتی برای ریزش موی ارثی هم درمانی داره؟

  • حمید پناهی فروردین ۱۵, ۱۳۹۳ at ۱۵:۱۸ - پاسخ

   سلام، از متخصصین این طب سوال بفرمائید. فقط پیری و مرگ است که راه درمان ندارد و بالاخره اتفاق می افتد. شما می توانید با تحقیق و تجربه به نتیجه لازم برسید.

 52. محمدی فروردین ۱۶, ۱۳۹۳ at ۱۳:۰۹ - پاسخ

  سلام
  برای دم کردن سبوس دوم واقعا باید بهش سرکه اضافه کرد؟ من دیروز امتحان کردم خیلی بد بود. میشه بگید سرکه باعث چه اتفاقی میشه که باید اونرو اضافه کرد؟ نمیشه سبوس رو بدون سرکه دم کرد و خورد؟

  • حمید پناهی فروردین ۱۸, ۱۳۹۳ at ۲۰:۵۸ - پاسخ

   سلام، سرکه را بیشتر برای ضدعفونی کردن و طعم دادن به سبوس اضافه می کنند. شما اگر دوست ندارید می تونید بدون سرکه مصرف کنید. اگر می خواهید به صورت جوشونده و دم نوش از سبوس استفاده کنید از سبوس اول استفاده کنید.

 53. فاطمه فروردین ۱۶, ۱۳۹۳ at ۱۸:۵۱ - پاسخ

  سلام باتشکرازتوضیحات وراهنماییهای شما آقای دکترمیخواستم دوباره مطمین بشم که مصرف سبوس برنج برای خانما مضرهست یانه؟ممنون

  • حمید پناهی فروردین ۱۸, ۱۳۹۳ at ۲۱:۰۳ - پاسخ

   سلام، اگر زیاده روی نکنید برای همه خوب است. سبوس جزء خود برنج است که باعث متعادل شدن آن و همچنین رسیدن ویتامین ها بسیاری به بدن می شود. زمانی که شما هر روز برنج می خورید اگر سبوس رو هم کنار آن بخورید چه ضرری می تونه داشته باشه؟

 54. پروانه فروردین ۲۲, ۱۳۹۳ at ۱۸:۵۴ - پاسخ

  سلام ازامروز دیگه داروهای درمانی ریزش مو رو کنار میذارم و سبوس برنج مصرف میکنم هم مادام العمرباید مصرف بشن هم عوارض جانبی دارن . نوع ریزش موهام مردانه است. نتیجه را حتما گزارش میدم. با تشکر

  • حمید پناهی فروردین ۲۶, ۱۳۹۳ at ۱۸:۵۰ - پاسخ

   موفق باشید. مصرف روزانه سبزیجات تازه، میوه جات فصل، مغزهای گیاهی مثل بادام، گردو، فندق و پسته و … و همچنین جوانه ها مثل جوانه گندم و یونجه و شبدر و … و مهمتر از همه عسل طبیعی مرغوب می تونه سرعت موفقیت شما رو چند برابر کنه و در کنار نریختن موهاتون، سلامتی رو به بهترین شکل بهتون هدیه بدهد.

 55. ستار فروردین ۲۷, ۱۳۹۳ at ۲۱:۲۲ - پاسخ

  با عرض سلام و تشکر از مطالب خوبتون.
  من 4-5 روزه به خاطر ریزش موهام و توصیه دوستام سبوس اول برنج رو که به شکل سیخ هستن استفاده میکنم.تقریبا 1تا2 قاشق برای هر لیوان سبوس میریزم و می جوشونم،بعد اینکه جوشید،سردش میکنم و برای 1-2روز استفاده میکنم.به نظر شما درسته و مشکلی نداره؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید.تشکر.

  • دکتر فیت اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ at ۱۴:۲۷ - پاسخ

   سلام بر شما، مقدار سبوسی که مصرف می کنید رو دو برابر کنید و زیاد هم نزارید بجوشه یکی دو دقیقه کافیه. سعی کنید تو همون روز مصرفش کنید و برای فردا نزارید بمونه چون از خاصیتش کم می شه. موفق باشید

 56. رضا فروردین ۲۸, ۱۳۹۳ at ۲۰:۴۷ - پاسخ

  سلام /ممنون بخاطر مطالبتون /ببخشید این پودر سبوس برنج از کجا میشه به اصل بودنش پی برد …من دو جا گرفتم هر کدوم یک طعم داشت … یکیش یکم شیرینی نا خوشایند داشت با طعم خاک یکی طعمش چوب بود!/ خلاصه اگه قلق یا راهی هست بی نهایت ممنون میشم بفرمایید

  • دکتر فیت اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ at ۱۴:۴۲ - پاسخ

   سلام، سبوس دوم برنج رو می تونید از فروشگاه های غذای سالم شهرتون تهیه کنید، بعضی از عطاری ها هم دارن. قبلا به صورت باز تو بازار بود ولی الان بیشتر به صورت بسته بندی های شرکتی وجود داره. یه مارکش که ما خریداری کردیم و خوب بوده به نام “سواهی” هستش که می تونید خریداری کنید.

 57. aqsa فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ at ۱۳:۳۵ - پاسخ

  سلام؛آیا اضافه وزنی باعث خواب رفتن (بی حس ) شدن بعضی قسمت های بدن می شود؟

  • دکتر فیت اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ at ۱۵:۲۱ - پاسخ

   سلام، اضافه وزن در اثر خارج شدن از وضعیت تعادل در انسان بوجود می آید. بیشتر کسانی که اضافه وزن دارند بدن آنها از ویتامین ها، املاح معدنی، آنزیم های حیاتی و اسیدهای چرب ضروری تهی و یا کم بهره است. دلیل اصلی آنهم استفاده نکردن و یا کم کردن از سبزیجات تازه، میوه جات فصل، عسل، مغزهای گیاهی، دانه های جوانه نزده و روغن های اشباع نشده است. همچنین رسوبات و سموم بیش از حد موجود در خون انسان می تواند باعث خواب رفتن دست و پا شود. برای حل این مشکل از موادی که ذکر شد هر روز استفاده کنید و سالی چندبار هم حتما حجامت کنید تا این سموم از بدن شما دفع شوند. سلامت باشید

 58. مهسا اردیبهشت ۶, ۱۳۹۳ at ۱۶:۱۸ - پاسخ

  سلام
  سبوس گندم و سبوس برنج از كجا مي تونم گير بيارم ؟
  اينكه گفتيد بعد از سه ماه مو سفيد ، سياه ميشه واقعيته؟؟
  آخه من در سن پايين موهام سفيد شده و الان هم 22 سالمه.
  ممنون

  • حمید پناهی اردیبهشت ۸, ۱۳۹۳ at ۱۱:۰۰ - پاسخ

   سلام، از فروشگاه های مواد غذایی سالم می تونید تهیه کنید. خیلی از عطاری ها هم دارن. برای گرفتن نتیجه بهتر از روغن سیاه دانه برای مالیدن به موهای خود و همچنین از هلیله سیاه برای خوردن می تونید استفاده کنید. مصرف سبزیجات تازه، میوه جات فصل و عسل طبیعی هم فراموش نشود. موفق باشید

 59. طیب اردیبهشت ۷, ۱۳۹۳ at ۱۲:۵۸ - پاسخ

  سلام خسته نباشید چطور میشه از سبوس برنج که از نظر شما همان پوست اول ان هست وبه صورت پوسته سیخ سیخ ان هست برای ماسک صورت استفاده کرد واستفاده ان راحت باشد واز روی پوست نریزد،ممنون

  • حمید پناهی اردیبهشت ۸, ۱۳۹۳ at ۱۱:۰۴ - پاسخ

   سلام، چون انجام ندادیم اطلاع دقیقی نداریم. خودتون تست کنید تا راهشو پیدا کنید.

 60. محمد اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۳ at ۲۳:۲۹ - پاسخ

  با درود
  دکتر من از برنج کوبی پوست برنج تهیه کردم (طبق گفته ی شما ظاهرا سبوس اول برنج بوده) و به مدت سه ماه هر روز یه مشت به بیست دقیقه میجوشوندم و میخوردم
  ولی بی اثر بود.بعد از اشنایی با سایت شما رفتم و سبوس دوم که بصورت پودر قهوای کم رنگه رو تهیه کردم و یکبار جوشوندم ولی قابل خوردن نبود.
  ولی اونجوری که شنیدم هر دو شون یکی هستند فقط تفاوت در ماشین پوست کن میباشد که یکی رو پودر و دیگری رو بصورت پوسته پوسته بیرون میده.
  حالا این پودر قهواه ای رو میتونم مثلا با یه لیوان اب بخورم؟ و خوردن اون جوشونده اول اشتباه بوده؟

  • دکتر فیت خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ at ۱۳:۴۰ - پاسخ

   سلام، سبوس اول برنج رو باید به صورت جوشونده و دم نوش مصرف کنید ولی 20 دقیقه جوشوندن خیلی زیاده، یکی دو دقیقه کافیه و بعد سبوس رو دم بزارید. سبوس دوم رو می تونید با آب، آب میوه و مواردی مشابه مصرف کنید. مصرف هر دو تاش خوبه و می تونه موثر واقع بشه.

 61. سهیلا اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۳ at ۰۶:۵۳ - پاسخ

  سلام.سبوس برنج چیه؟ماخودمون مزرعه برنج داریم ولی تاحالا هیجاکسی نگفته سبوسش چقدرارزشمنده.خب جهان سومی یعنی این…بگذریم ..برنجو که سفبد میکنن خورد شده ی پوستشو میگن فل به زبان شمالی.منظورتون از سبوس همون فله؟خیلی ممنون از اطلاعات خوبت خیلی اقایی(اگه به ایمیلم جوابو بفرستی یدنیا ممنونت میشم چون اینجاو فک نکنم باز بتونم بیام البته میدونم توقع بیجاییه ولی این یکیو استثنا قایل شو بفرست دمت گرم))

  • دکتر فیت خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ at ۱۳:۴۵ - پاسخ

   سلام، بله همون سبوس اول برنجه که شما بهش فل می گین.

 62. رضوان اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۳ at ۱۶:۳۹ - پاسخ

  سلام ببخشید میشه من رو راهنمای کنید .من میخوام رژیم غذایی بگیرم ولی روش صحیح اون رو بلد نیستم :و مدتی هست تغییر مکان دادم به همین دلیل تاثیر تغیر اب و هوا روی ریزش موم عمل کرده و احتمالا با گرفتن رژیم غذایی بیشتر بشه……لطفا راهنمایم کنید

  • دکتر فیت خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ at ۱۴:۰۹ - پاسخ

   سلام، رژیم های غذایی رو به طور کل فراموش کنید. هیچ کدام از این رژیم ها نمی تونن وزن شما رو برای همیشه کم کنن و سلامتی شما رو هم در کنار اون حفظ کنن. هر روز هم به تعداد این رژیم های غذایی در حال اضافه شدنه. خیلی واضحه که اگه شما غذای مصرفی روزانه خودتون رو نصف یا حتی کمتر کنید لاغر می شید. هنر اینه که شما بتونید همه چی بخورید ولی بازهم متناسب و سالم باشید و مشکل اضافه وزن هم نداشته باشید.

 63. gholam اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۳ at ۱۳:۰۹ - پاسخ

  ضمن تشكر از اطلاعات دقیق شما، لطفا بفرمایید در روز چه مقدار سبوس برنج باید مصرف شود؟ چند قاشق چایخوری یا غذاخوری؟ متشكرم

  • دکتر فیت خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ at ۱۴:۱۳ - پاسخ

   سلام، یکی دو استکان دم کرده سبوس اول و یا یک قاشق مرباخوری سبوس دوم کفایت می کنه.

 64. وي اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۳ at ۲۰:۴۸ - پاسخ

  سلام
  من الان 3 ماهي ميشه كه سبوس برنج كه به صورت نرم هست هر روز به صورت يك قاشق غذا خوري زا با دو استكان مخلوط ميكنم و 2 دقيقه اي ميجوشانم و بعد ميخورم ولي تا الان هيچ تغييري نكرده در موهام هم در سفيدي وهم در نريختن آن

  • دکتر فیت خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ at ۱۴:۲۲ - پاسخ

   سلام، ساختار بدنی همه افراد مثل هم نیست. شما روشهای دیگری مثل مالیدن روغن سیاه دانه به موهای خود بعد از حمام و خوردن حلیله سیاه شبها قبل از خواب را در کنار خوردن سبوس برنج و گندم تست کنید.

 65. امير علي خرداد ۳, ۱۳۹۳ at ۱۵:۰۸ - پاسخ

  سلام . من هر وقت كه برنج ميخورم همراه با برنج چلتوك رو آسياب ميكنم و روي برنج مي ريزم آيا كار درستي انجام ميدم ؟!
  (ممنون)

  • دکتر فیت خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ at ۱۴:۲۳ - پاسخ

   سلام، مشکلی نداره. از سبوس دوم برنج استفاده کنید که برای اینکار بهتره.

 66. مریم خرداد ۵, ۱۳۹۳ at ۲۳:۳۴ - پاسخ

  تنها سبوس برنجی که خوراکی هست و زیر نطر وزارت بهداشت در محیطی کاملا استریلیزه و بروش خوراکی تولید میشه سبوس برنج ناژوان گیاه است که عطر و طعم خیلی خوبی هم داره .

  • دکتر فیت خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ at ۱۴:۲۸ - پاسخ

   در حال حاضر شرکت های بسیار زیادی در حال عرضه سبوس دوم برنج به صورت بسته بندی شده در بازار هستند. هر شرکتی که سبوس بهتری ارائه کرد از همون خرید کنید. اسم شرکتها خیلی مهم نیست. بیشتر مواد غذایی خوب و مرغوب رو گروه هایی در حال عرضه هستن که هیچ اسم و رسمی ندارن.

 67. سارا خرداد ۱۱, ۱۳۹۳ at ۱۲:۵۵ - پاسخ

  سلام خدمت شما ببخشید چلتوک برنج رو میشه برای پرپشتی موهای ابرو و مژه استفاده کرد؟؟؟ ایا تاثیری توی پرپشتی موهای ابرو و مژه داره
  با تشکر از پاسخ گویی شما

  • دکتر فیت خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ at ۱۴:۳۳ - پاسخ

   سلام، سبوس برنج به دلیل داشتن ویتامین های گروه ب برای پوست و مو بسیار خوب است. در کنار آن برای گرفتن نتیجه بهتر بعد از حمام از روغن بنفشه و روغن سیاه دانه برای مالیدن به موهای سر و ابروان خود می توانید استفاده کنید.

 68. صورتی خرداد ۲۰, ۱۳۹۳ at ۱۷:۰۲ - پاسخ

  سلام .من 25 سالمه واز چندین سال پیش موهام سفید شده اگه این طور که گفتین سبوس رواستفاده کنم بعد 3 ماه موهام سفیدیش برطرف میشه؟توروخدا جدی میگی بعد 3 ماه؟

  • دکتر فیت خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ at ۱۴:۳۶ - پاسخ

   سلام، تاثیر سبوس در افراد مختلف متفاوته. ممکنه برای شما جواب بده و ممکن هم است که اینطور نشه. ولی برای گرفتن نتیجه بهتر در کنار استفاده از سبوس، از روغن سیاه دانه (مالیدنی) و همچنین هلیله سیاه (خوردنی) استفاده کنید.

 69. ریحانه مدنیان خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ at ۱۰:۲۶ - پاسخ

  با سلام و خسته نباشید بابت مطالب بسیار مفیدتون. ببخشید، من یه سوال در مورد عسل دارم: شما تقریبا در تمام توضیحاتتون عنوان کردید که مصرف عسل طبیعی خیلی خوبه. من مدتهاست که به عسل حساسیت پیدا کردم. وقتی میخورم، یه روز کامل حالت تهوع دارم و حالم بده. خیلی هم دوست دارم بتونم عسل بخورم. اما نمیشه. طی این سالها هم، مرتب امتحان کردم، اما نشده. میخواستم بدونم آیا ماده غذایی دیگه ای هست که بتونه جایگزین عسل بشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • دکتر فیت خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ at ۱۴:۴۰ - پاسخ

   سلام، شاید چون به صورت خالص مصرف می کنید و بدن شما خیلی به چیزهای شیرین عادت و میل ندارد اینطور می شوید. عسل را به صورت شربت عسل (ترکیب یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی و یک عدد لیموترش تازه و یک لیوان آب) میل کنید احتمالا درست می شود. می تونید تو مقدار ترکیبات دست کاری کنید تا مطابق میل شما شود.

 70. ریحانه مدنیان خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ at ۱۰:۲۸ - پاسخ

  با سلام مجدد. یه سوال دیگه: به جای سرکه برای دم کردن، از چه ماده دیگه ای میشه برای طعم دار کردن دم کرده چلتوک برنج استفاده کرد؟ پیشاپیش ممنون از راهنماییتون.

  • دکتر فیت خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ at ۱۴:۴۳ - پاسخ

   اگه سرکه دوست ندارید از لیموترش تازه استفاده کنید. بعد از دم کردن چند قطره لیموترش تازه به آن اضافه کرده و میل کنید. مصرف سرکه طبیعی انگور یا سیب برای سلامتی شما بسیار مفید است از خوردن آن قافل نشوید.

 71. ریحانه مدنیان خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ at ۱۰:۳۷ - پاسخ

  سلام مجدد. ببخشید من اینقدر سوال میپرسم. من امروز در مورد سبوس برنج جستجو کردم و سایت شما رو پیدا کردم: آیا همین چلتوک برنج رو هم میشه به موها زد؟ من حنا، مورد، روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن بادام تلخ، چای(برای رنگ نگرفتن موها) و تخم مرغ رو با چلتوک برنج مخلوط کردم و گذاشتم یکساعت روی موهام بمونه. اما چون چلتوک آرد نمیشه، نمی دونم تاثیری داره روی موها یا نه؟ و آیا میشه جوشانده گل ختمی رو هم که دوستان عنوان کردند، به این ترکیب اضافه کرد؟ اگه نه، با چه ترکیبی بهتره گل ختمی استفاده بشه؟ و اینکه گل ختمی چه تاثیری روی مو داره؟ ممنون میشم راهنماییم کنید. تشکر فراوان.

  • دکتر فیت خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ at ۱۴:۵۳ - پاسخ

   سلام، در مورد نحوه ترکیب کردن این مواد از متخصصین طب سنتی مشاوره بگیرید. جوشونده گل ختمی رو می تونید صاف کنید و برای چند دقیقه روی موهای خود بزارید تا حرارت سر شما رو از بین ببره و از ریزش موهای سر شما جلوگیری کنه.

 72. سحر خرداد ۲۱, ۱۳۹۳ at ۲۰:۰۹ - پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من تصمیم گرفتم واسه ریزش موهم سیر و ماستو با هم مخلوط کنم و بزنم به سرم
  ایا ضرر داره ؟
  اگه نداره چه مدتی باید بمونه رو سر؟
  البته یه بار زدم خیلی سرمو میسوزونه ترسیدم که ضرر داشته باشه واس همون پرسیدم
  مرسی

  • دکتر فیت خرداد ۲۳, ۱۳۹۳ at ۱۴:۵۵ - پاسخ

   سلام، مصرف سیر و پیاز در طول هفته برای پوست و موی شما بسیار خوب است. اما این روش رو تا حالا ما تست نکردیم و اطلاع دقیقی از آن نداریم.

 73. ارسلان ن خرداد ۲۶, ۱۳۹۳ at ۰۵:۱۳ - پاسخ

  سلام خدا قوت . من جونه 23 سال هستم که دیگه الان موهای وسط سرم خیلی ریخته اما مو دارم ولی میخواستم بپرسم این دم سبوسی که راجبش میگین میتونه موهای ریخته شده ی من و تا حدی برگردونه؟ الانم دیگه ریزش موهام طبیعی و مو های وسط سرم به صورت نازک شده و البته کم،خواهشن بگید این کار جوشوندن و خوردن جواب گوی یکم برگشتن مو هست ؟؟

  • حمید پناهی تیر ۹, ۱۳۹۳ at ۲۲:۳۴ - پاسخ

   سلام، می تونه براتون بسیار موثر باشه ولی اینکه آیا موی سری که کاملا ریخته شده رو می تونه برگردونه یا نه باید امتحان شود. بدن افراد مختلف بدلیل فرقهای بسیاری که با هم دارند درمانهای مختلفی هم برای آنها موجود است. دکتر جزایری معتقد است که اگر اینکار را انجام دهید موهای سر شما دوباره برمی گردد.

 74. غزال خرداد ۲۷, ۱۳۹۳ at ۱۰:۲۸ - پاسخ

  سلام.من هرروز چلتوک با 1 قاشق مربا خوری سبوس رو مثل چایی دم کرده و میخورم و هرشب سبوس را با شیر مخلوط کرده و به پوستم میزنم.این روش مشکلی که برای پوست و موهام ایجاد نمیکنه؟روش مصرفم درسته؟

  • حمید پناهی تیر ۹, ۱۳۹۳ at ۲۲:۳۸ - پاسخ

   سلام، نه بعید می دونم مشکلی داشته باشه. روشهای مختلف مصرف سبوس در بالا ذکر شده می تونید از آنها استفاده کنید.

 75. روشن خرداد ۲۹, ۱۳۹۳ at ۰۲:۲۷ - پاسخ

  سلام
  من 25 سالمه از حدود 3سال پیش موهای فقط یک قسمت از جلوی موهام سفید میشه.اوایل فکر میکردم از استرسه دانشگاهه ولی بعد اون هم ادامه داشت.از قرص های ویتامین مختلف هم استفاده کردم جواب نداده. توی ارثمون هم نیست. شما چه راهکاری رو پیشنهاد میکنید؟
  بنظرتون علت سفید شدن یک ناحیه از سر چیه؟

  • حمید پناهی تیر ۹, ۱۳۹۳ at ۲۲:۴۲ - پاسخ

   سلام، سفید شدن مو علت های مختلفی می تونه داشته باشه. شما باید از روشی که براتون جواب می ده استفاده کنید. بهترین راه اینه که از روشهای معتبری که توسط متخصصین با استفاده از تغذیه سالم و داروهای گیاهی توصیه می شه استفاده کنید تا این مسئله برطرف بشه.

 76. Pouya خرداد ۳۰, ۱۳۹۳ at ۱۹:۰۹ - پاسخ

  سلام ، ببخشید آیا این روش واقعا باعث رویش موی دوباره میشود ؟

  • حمید پناهی تیر ۹, ۱۳۹۳ at ۲۲:۴۶ - پاسخ

   سلام، امتحان کنید در مورد خیلی ها جواب داده. اگر هم در مورد شما جواب نداد حداقلش اینه که با برگردوندن سبوس به سبد غذایی خود ویتامین های لازم رو به بدن خودتون می رسونید و از ناراحتی های مختلفی که می تونه براتون ایجاد می شه جلوگیری کرده اید.

 77. عادل خرداد ۳۱, ۱۳۹۳ at ۱۹:۰۴ - پاسخ

  سلام من موهای پر پشتی داشتم تا اینکه مدت 8 ماه است داخل ذوب آهن کار میکنم و از بعد از عید تا الان موهام شدید داره کم پشت میشه در داخل موهام جوش های سر عفونی میزنه و حس میکنم موهام تراوت قبل رو ندارند تمام همکارام هم شدیدن ریزش مو پیدا کردن لطفا بنده را راهنمایی فرمایید با تشکر فراوان.

  • حمید پناهی تیر ۹, ۱۳۹۳ at ۲۲:۴۸ - پاسخ

   سلام، از متخصصین طب سنتی مشورت بگیرید ما نظری ندیم بهتره. موفق باشید

 78. روشنا تیر ۱۰, ۱۳۹۳ at ۱۳:۱۳ - پاسخ

  با سلام وتشکر از شما من هر روز یک قاشق مربا خوری سبوس برنج به همراه یه قاشق مربا خوری عسل مخلوط شیر برای ریزش موهام مصرف میکنم برای گرفتن نتیجه باید چه مدت مصرف کنم ؟
  واینکه از نظر اثر بخشی در رشد وکاهش ریزش موسبوس گندم بهتره یا برنج ؟
  واینکه شنیدم برای خانومها خوب نیست ایا صحت داره؟
  چرا ؟

  • دکتر فیت شهریور ۵, ۱۳۹۳ at ۰۹:۵۷ - پاسخ

   سلام، از هر دو مورد می تونید استفاده کنید یعنی هم سبوس برنج و هم سبوس گندم. چون در بیشتر نانهای امروزی هم سبوس وجود نداره. تا زمانی که شما از برنج و نانهای سبوس گرفته استفاده می کنید مصرف این دو مورد لازم هست. ولی در کنارش باید از روشهای دیگری هم که به زودی به آن اشاره خواهیم کرد برای سلامت موهای خود استفاده کنید. اگر به اندازه استفاده کنید مشکلی برای خانمها ایجاد نمی کنه.

 79. hamid.p تیر ۱۰, ۱۳۹۳ at ۱۹:۴۸ - پاسخ

  سلام داداش من موهام کم پشته سن کمی هم دارم هر روشی یا راه هایی برای پرپشت شدن دارید به ایمیلم بفرستیدبی زحمت
  hamidd021@gmail.com

  • دکتر فیت شهریور ۵, ۱۳۹۳ at ۰۹:۵۸ - پاسخ

   سلام، در پست مرتبط به آن اشاره خواهیم کرد.

 80. محسن تیر ۱۱, ۱۳۹۳ at ۱۱:۲۵ - پاسخ

  من دقیقا متوجه نمیشم منظور شما سبوسه یا چلتوک این دوتا خیلی با هم فرق دارن

  • دکتر فیت شهریور ۵, ۱۳۹۳ at ۱۰:۰۰ - پاسخ

   هر دو تاش رو می تونید استفاده کنید هم سبوسی که مانند آرد است رو به هنگام طبخ غذا و هم چلتوک رو برای درست کردن دم نوش.

 81. علی تیر ۱۱, ۱۳۹۳ at ۱۷:۲۸ - پاسخ

  دوستان برای نازکی مو چی کار کنیم

  • دکتر فیت شهریور ۵, ۱۳۹۳ at ۱۰:۲۶ - پاسخ

   از حنا و سدر طبیعی و مرغوب برای شستن موهای سر خود استفاده کنید بسیار بسیار موثره و در کنار ضخیم کردن موهای شما تاثیرات بسیار زیاد دیگری هم دارد که به زودی به آن اشاره می کنیم.

 82. parmis تیر ۱۶, ۱۳۹۳ at ۱۱:۱۴ - پاسخ

  سلام خسته نباشيد،من دو ساله كه يه بيماري دارم و نميتونم وعده غذايي بخورم جون تهوع دارم و تحت نظر بزشك هستم 20 كيلو وزن كم كردم الان 45 كيلو دارم.به خاطر كمبود ويتامين ناشي از نخوردن خيلي از مواد غذايي موهام به شدت ميريزه بوستم خراب شده الان داارو مصرف ميكنم.اكه سبوس برنج رو با شير بخورم ريزش موهام خوب ميشه?جون مايعات ميتونم بخورم و برنميكردونم.در ضمن 24سالمه.ممنون ميشم اكه جوابمو بديد.

  • دکتر فیت شهریور ۵, ۱۳۹۳ at ۱۱:۰۶ - پاسخ

   سلام ان شاء الله به زودی خوب می شید. بله می تونه موثر باشه ولی برای از بین بردن کامل ریزش موهای شما کافی نیست.

 83. معصومه تیر ۲۲, ۱۳۹۳ at ۰۴:۲۰ - پاسخ

  باسلام
  میخوام بدونم باحجامت کردن ریزش موهام کامل قطع میشه؟ واینکه چطور انجامش بدمو چندجای سرمو حجامت کنم؟
  لطفا اگه میشه اورژانسی جوابمو بدید چون خیلی نگران کم شدن موهام هستم

  • دکتر فیت شهریور ۵, ۱۳۹۳ at ۱۱:۱۲ - پاسخ

   سلام، حجامت سر برای مو، سر و کل بدن شما بسیار مفیده و می تونه ریزش موهای شما رو هم کمتر کنه. ولی برای قطع شدن کامل ریزش موها باید ببینید که دلیل اصلی ریزش موهای شما به عنوان یک انسان منحصر به فرد کدام است، چون این دلایل در افراد مختلف فرق می کنه.

 84. مریم تیر ۲۳, ۱۳۹۳ at ۰۰:۳۳ - پاسخ

  سلام…من به دلیل شقاق و یبوست شدید سبوس گندم روزی یک قاشق با ماست می خورم که شکر خدا مشکل یبوستم حل شده…..صورت لاغری دارم و جایی خوانده ام که جوانه گندم دوقاشق با ماست صورت را چاق میکند ..می خواستم بپرسم مصرف همزمان سبوس و جوانه گندم برایم ضرر دارد؟وچون میخواهم صورتم چاق شود میشود سبوس را کنار بدارم و جوانه با ماست بخورم؟ایا به رفع یبوستم کمک میکند؟با تشکر

  • دکتر فیت شهریور ۵, ۱۳۹۳ at ۱۱:۱۵ - پاسخ

   سلام، نه ضرر نداره و می تونید از هر دو استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم اگر ماست مصرف می کنید از ماست های محلی با کیفیت باشد و در مصرف آنهم میانه رو باشید.

 85. aysan تیر ۲۴, ۱۳۹۳ at ۱۸:۴۳ - پاسخ

  سلام من از سبوس گندم استفاده میکنم
  میخواستم بدونم حتما باید از سبوس برنج استفاده کنم یا فرق نداره؟
  1 قاشق سبوس گندم تو 1 لیوان شیر مخلوط میکنم میخورم روشم درسته؟

  • دکتر فیت شهریور ۵, ۱۳۹۳ at ۱۱:۱۷ - پاسخ

   سلام، از هر دو مورد در طول روز استفاده کنید چون شما هم برنج سبوس گرفته می خورید و هم نان سبوس گرفته.

 86. فاطمه گل محمد تیر ۲۸, ۱۳۹۳ at ۱۶:۵۱ - پاسخ

  سلام وخسته نباشید من از حدود سیزده سالگی شاهد سفیدی موهام هستم الان هم 34سال دارم !حساب کنید بیشتر از70در صد موهام هم سفید شدند وهم زبر وخشن شدند از مصرف رنگهای شیمیایی هم خسته شدم خواستم سوال کنم آیا میشه با روشهایی که شما میفرمایید دوباره موهام به رنگ طبیعی خودش برگردند؟؟؟ آیا از معجون گیاهی که حکیم تهرانی تو سایتشون فرمودن استفاده کنم بهتره یا همزمان به توصیه ی شما هم عمل کنم؟آیا رنگ موی شیمیایی مصرف کنم اثرش رو از بین می بره؟آیا امیدی هست؟؟؟ممنون از راهنماییهاتون!!!

  • دکتر فیت شهریور ۵, ۱۳۹۳ at ۱۱:۳۴ - پاسخ

   سلام، علاوه بر استفاده از سبوس های برنج و گندم، بعد از حمام روغن سیاه دانه به موهای خود بمالید و یکروز درمیان هم هلیله سیاه بخورید، این دو مورد برای سیاه کردن موهای شما می تونه موثر باشه. البته شرط نتیجه گرفتن اینه که حداقل چند ماهی این موارد رو به صورت مداوم رعایت کنید. برای رنگ کردن موهای خود هم می تونید از رنگ های گیاهی که چندتایی در بازار وجود داره استفاده کنید این رنگ ها ترکیبی از حنا، سدر، و رنگ دانه های گیاهی مختلف است که به رنگ های مشکی، قهوه ای، شرابی و … موجود است. ما رنگ موی ابریشم رو تست کردیم که خوب بوده.

 87. پريا مهر ۲۸, ۱۳۹۳ at ۰۸:۵۶ - پاسخ

  من هر روز بعد صبحانه مختصري كه محل كارم مي خورم ي قاشق چايخوري سبوس رو تو ي ليوان آب گرم چند دقيقه دم ميزارم و استفاده ميكنم آيا اين كمكي ميكنه واسه سفيدي و ريزش موهام و البته بيماري شقاق هم دارم. اگه روشم غلط است يا زمانش مناسب نيست لطفا راهنماييم كنيد. الان چند روز است اين برنامه رو دارم.

  • حمید پناهی آبان ۹, ۱۳۹۳ at ۱۳:۰۷ - پاسخ

   بله تاثیر داره ولی فقط به این اکتفا نکنید و در کنار این روش از روشهای دیگر هم استفاده کنید تا سریعتر نتیجه بگیرید.

 88. ترانه آبان ۱, ۱۳۹۳ at ۱۶:۱۸ - پاسخ

  طبع سبوس برنج چیه؟ طبعش گرمه یا سرده؟
  من میخام برای جلوگیری از سفیدی موهام بخورم چون طبعم سرده شک دارم. لطفن راهنمایی کنید…
  مرسی

  • حمید پناهی آبان ۹, ۱۳۹۳ at ۱۳:۲۷ - پاسخ

   به اندازه مصرف کنید مشکلی پیش نمی آید. اگه طبع شما سرده بیشتر از مواد غذایی با طبیعت گرم استفاده کنید تا بدن شما متعادل شود. موفق باشید

 89. دریا آبان ۱, ۱۳۹۳ at ۲۱:۵۹ - پاسخ

  سلام من برای جلوگیری از سفید شدن موهام هر روز سبوس برنج با شیر به عنوان میان وعده مصرف میکنم اما در سایت های دیگر ذکر شده که این ترکیب باعث لاغری میشود, برای اینکه موجب لاغری من نشود لطفا راهنمایی بفرمایید چطوری سبوس برنج را مصرف کنم؟؟؟

  • حمید پناهی آبان ۹, ۱۳۹۳ at ۱۳:۲۴ - پاسخ

   سلام بر شما، هر ماده غذایی که به اندازه و بر طبق طبیعت بدن شما مصرف شود برای شما مفید است. اگر می خواهید کمی وزن شما بیشتر شود، از تمرینات قدرتی مانند اسکات پا، پرس سرشانه، پرس سینه و … استفاده کنید و در کنار آن از مواد غذایی مقوی و پرکربوهیدات استفاده کنید.

 90. فریدون آذر ۲۷, ۱۳۹۳ at ۱۹:۰۲ - پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون آیا مصرف سبوس برنج قوای جنسی را کم می کند

  • حمید پناهی دی ۱, ۱۳۹۳ at ۰۱:۴۵ - پاسخ

   سلام، قوای جنسی را کم نمی کند. برگرداندن سبوسی که از غذای این روزهای ما حذف شده است بدن ما را به تعادل نزدیک تر می کند و نیروی جنسی را هم متعادل می کند. البته زیاده روی در هیچ چیز خوب نیست. حد میانه را نگه دارید.

 91. النا آذر ۳۰, ۱۳۹۳ at ۱۴:۴۷ - پاسخ

  سلام …
  قبلا نظر داده بودم ولی چرا الان نیست؟؟؟

  • حمید پناهی دی ۱, ۱۳۹۳ at ۰۱:۵۳ - پاسخ

   سلام، چه نظری داده بودید مگه؟ اگه نظرات دوستان غیر مرتبط نباشه حتما تائید می کنیم تا نمایش داده بشه.

 92. جويا دی ۵, ۱۳۹۳ at ۱۷:۲۴ - پاسخ

  سلام بنده پودر سبوس برنج را برای درمان ریزش مو تهیه کردم و طبق روشی که بر روی بسته بندی محصول بود (با یک کاسه ماست مخلوط کنید) استفاده کردم اما به ورم شدید معده دچار شدم و دیگر مصرف پودر سبوس برنج را کنار گذاشتم،لطفا راهنمایی کنید

  • حمید پناهی دی ۱۵, ۱۳۹۳ at ۱۱:۱۴ - پاسخ

   سلام، با ماست مصرف نکنید. مخصوصا ماست های شرکتی که در بازار موجود است. سبوس برنج را به همان روشی که در بالا اشاره شده است مصرف کنید.

 93. رها دی ۱۲, ۱۳۹۳ at ۲۱:۰۸ - پاسخ

  با سلام. نحوه دم کردن سبوس برنج که بالا ذکر شده متوجه نشدم. سرکه هم باید داخلش باشه؟ من ریزش مو دارم.پوسته های قهو ه ای رنگ به پیشنهاد یکی از دوستان تهیه کردم. چلتوک هستش؟ لطفا امکانش هست نحوه دم کردنشو بهم بگید؟ با تشکر

  • حمید پناهی دی ۱۵, ۱۳۹۳ at ۱۱:۳۰ - پاسخ

   سلام، بله سرکه هم باید داخلش باشه. اون چیزی هم که شما تهیه کردین چلتوک هستش و نحوه دم کردنش هم که در بالا کامل گفته شده.

 94. الهه دی ۲۷, ۱۳۹۳ at ۱۹:۵۵ - پاسخ

  سلام. لطفا به من بگید شما به چه روشی این رو درست میکنید که از خوردنش لذت میبرید؟ چون من تو برنج کته پختم نتونستم بخورم آبش گرفته شبیه آب گل آلود بود اونم نتونستم بخورم لطفا راهنمایی کنید مرسی.

  • حمید پناهی دی ۲۷, ۱۳۹۳ at ۲۲:۳۲ - پاسخ

   سلام خانم الهه. اگه می خواید سبوس برنج رو با برنج استفاده کنید از سبوس دوم که مثل آرد هستش استفاده کنید و اگر می خواید به صورت دم نوش استفاده کنید از سبوس اول که سیخ سیخ است استفاده کنید. روش آماده کردن برنج کته با سبوس دوم هم که در بالا بهش اشاره شده!

 95. النا بهمن ۹, ۱۳۹۳ at ۱۴:۲۲ - پاسخ

  سلام…
  قبلا توضیح داده بودم، فکر کنم توی شهریور ماه بود که بهتون کامنت دادم… دختری هستم ۱۷ساله به مدت تقریبا یک ساله که جلوی موهام داره سفید میشه و همونجایی که موی سفید هست و وقتی کمی فشار میدم درد میگیره…میشه گفت حدود ۱۵تار مو ،خواهرم هم موهاشون قسمت جلوش خیلی سفید شده و پسر داییم هم همینطور که این دونفر درسن۱۷الی۱۸سالگی اینطور شدند…
  و پدر بزرگم هم (یعنی پدرِپدرم)هم درسن۱۵سالگی همه موهاشون سفید شده …
  میخواستم بدونم راه درمانی وجود داره ؟؟یا ارثی هست و کاری نمیشه کرد؟؟
  من همیشه تا یه ذره موهای سفیدم رو میبینم سریع با قیچی میچینمشون چون واقعا ناامیدم میکنن…
  ایا این سبوس برنج برای ماهم تاثیری داره یانه؟؟
  یا باید دست روی دست بذاریم تا تقریبا درسن۲۳الی۲۴سالگی موهامون کاملا سفید بشه ؟؟
  ممنون میشم سریع جوابمو بدید..

  • حمید پناهی بهمن ۱۰, ۱۳۹۳ at ۱۴:۳۶ - پاسخ

   سلام النا خانم. هیچ بیماری وجود نداره که درمان نداشته باشه جز پیری و مرگ، سفید شدن مو که جای خود داره. ارثی بودن خیلی از مسائلی که در انسان وجود داره درسته ولی این به معنای آن نیست که باید دست روی دست بزاریم و دیگه کاری نکنیم. شما می تونید با تحقیق و عمل کردن به دستورات افرادی که متخصص واقعی هستند نتیجه لازم رو بگیرید. پیشنهاد ما استفاده مداوم و هر روز از سبزیجات و میوه های طبیعی، غلات سبوس دار (نان و برنج سبوس دار)، عسل طبیعی، مغزهای گیاهی، جوانه های غلات و حبوبات مثل جوانه گندم، جو دوسر، ارزن، شبدر، ماش، نخود و همچنین خوردن هلیله سیاه و مالیدن سیاه دانه است. اگر خدا بخواد به زودی مقاله مفصلی راجع به این موضوع منتشر می کنیم.

 96. لیلا بهمن ۲۱, ۱۳۹۳ at ۰۹:۵۲ - پاسخ

  سلام
  میخواستم بدونم سیر غنی شده با منگنز را از کجا باید تهیه کرد؟
  ممنون

 97. صهیب بهمن ۲۲, ۱۳۹۳ at ۱۳:۳۱ - پاسخ

  سلام خسته نباشی، دم کرده چلتوک برنج برای رفع سفیدی مو
  ریش ،هم جواب میدهد راهنمای کنید .سن ۳۲موهای ریشم دارن سفید میشن. کمکم کنیدلطفا دستور عملی برایم بفرستید.تشکر

  • حمید پناهی بهمن ۲۸, ۱۳۹۳ at ۱۳:۱۳ - پاسخ

   بله از همان روشها بالا استفاده کنید.

 98. صهیب بهمن ۲۲, ۱۳۹۳ at ۱۶:۳۱ - پاسخ

  رنگ مخصوص ریش رامعرفی کنید پیدا نمی شود

  • حمید پناهی بهمن ۲۸, ۱۳۹۳ at ۱۳:۱۹ - پاسخ

   ما رنگ موی گیاهی ابریشم رو استفاده کردیم و خوب بوده، در چندین رنگ مختلف مشکی، قهوه ای روشن و تیره، شرابی و … وجود داره. می تونید از این رنگ مو استفاده کنید و یا اینکه تحقیق کنید ببینید چه رنگ مویی بهتره.

 99. بچه ی کویر بهمن ۲۴, ۱۳۹۳ at ۰۶:۳۰ - پاسخ

  با دروود .مدتی هست چند شاخی از موهایم سفید شده.از معجزه ی هلیله ی سیاه برای سیاه شدن مجدد موهای سفید زیاد شنیدم و پنج ۶ ماهی هست که مصرف میکنم.آن چند شاخه ی سفید رنگشان متمایل به نارنجی شد.ولی باز هم چند شاخصی دیگر سفید شدند! به علاوه یک شاخ مو از ریش. راجب خاصیت سبوس برنج هم شنیدم که چند روزی هست مثل چای دم میکنم و میخورم.آیا زودتر از هلیله ی سیاه جواب میده؟میگن هلیله ی سیاه باید بیش از ۱ سال بگذره تا جواب بده.با تشکر

  • حمید پناهی بهمن ۲۸, ۱۳۹۳ at ۱۳:۲۷ - پاسخ

   سلام. ممنون از انتقال تجربتون. حداقل انجام یک کار در بیشتر موارد برای نتیجه گرفتن یکسال است. حالا در مواردی هم ممکنه زودتر اتفاق بیفته. مهم اینه که ما ذهنیتمون رو درباره انجام این موارد درست کنیم. در حقیقت ما با مصرف کردن سبوس برنج و گندم و بقیه مواد غذایی نیاز بدنمون رو داریم جواب می دیم و کار خیلی سخت و عجیبی قرار نیست انجام بدیم.

 100. امیر بهمن ۲۵, ۱۳۹۳ at ۱۹:۰۲ - پاسخ

  سلام
  دلیل بیشتر پیری زود رس و سفیدی مو استرس و هورمون هایی که در این افراد بیشتر ترشح میشه و باعث دفع ویتامینهای مفید میشه مث دخانیات …. متاسفانه گاها شاهد سکته های قلبی و … تو سنین پایین هستیم ..هر انسان برای سلامت و طول عمر باید ۲ بار در روز عرق کنه و سموم بدنش رو دفع کنه ۲ روز در هفته روزه بگیره مایعات فراوان بخوره … حمام گرم مشابه سونا و جکوزی داشته باشه و از رژیم غذایی ید دار و دریایی مث ماهی و میگو بیشتر استفاده کنیم ….البته با این شرایط اجتماعی که خلع های بسیاری در زندگی همه مشاهده میشه کسی به این چیزها توجه نمیکنه و سلامتی شاید آخرین چیزی باشه که بهش توجه کنیم ازدواج و اشتغال و مسکن و ایاب و ذهاب و…… اول باید تو این زمینه ها به نتیجه برسیم اگه فرصتی ماند به وجود خودمون هم میرسیم من خودم یه شکست تو زندگیم خوردم ازون موقع تا الان رژیم غذایی م فرقی نکرده ولی هر روز از زندگیم یکسال پیر تر شدم و این استرس دائم دامن همه ما رو چسبیده بامید یه زندگی سالم .

 101. اکبر اسفند ۸, ۱۳۹۳ at ۲۱:۴۶ - پاسخ

  سلام.سبوس برنج استریلیزه نشده رو میشه مصرف کرد؟ عوارضی نداره؟

  • حمید پناهی فروردین ۲۲, ۱۳۹۴ at ۱۸:۲۶ - پاسخ

   سلام، محیط بعضی از برنج کوبی ها واقعا تمیز نیست و این آلودگی به برنج و سبوس آن هم منتقل خواهد شد. ولی این دلیل نمی شود که حتما سبوس برنج استرلیزه باید مصرف کنیم. شما می توانید با تحقیق کردن از سبوسی استفاده کنید که خیالتان از آلوده نبودن آن راحت باشد.

 102. محمدددد اسفند ۱۸, ۱۳۹۳ at ۱۷:۲۸ - پاسخ

  باسلام
  ضمن تشکر از اطلاعات خوبی که دادید. من یک سوال داشتم.
  ایا این کودهای شیمیایی و سمومی که برای دفع افات برنج در شالیزارها مورد استفاده قرار می گیرد. به داخل این شلتوک ها نفوذ نمیکند و باقی نمی ماند؟ این که برنج کوبیده و پوسته اول آن از برنج جدا میشود. این پوسته قبل از شستشوی برنج است؟ و ایا سموم و کودها در ان باقی می مانند؟
  ممنون میشم حتما جواب من را بدهید.

  • حمید پناهی فروردین ۲۲, ۱۳۹۴ at ۱۸:۲۲ - پاسخ

   سلام، مصرف سموم و کودهای شیمیایی برای محصولات کشاورزی مطمئنا خالی از ضرر نیست و در بسیاری از موارد این سموم در محصول باقی مانده و وارد بدن انسان می شود. در مورد سبوس، پوست و خود برنج هم به همین ترتیب است و احتمالا مقداری از این سموم در آنها باقی مانده است. البته خیلی از شالی کارها از زنبور تریکوگراما و اردک و یکسری راهکارهای دیگر بجای سموم شیمیایی استفاده می کنند که می توانید برنج مورد نظر را از آنها تهیه کنید. اضافه کردن مقداری سرکه که در بالا به آن اشاره شده است هم راهکاری بسیار موثر برای از بین بردن میکروب ها و دیگر سموم باقی مانده در آن است. نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که با توجه به شرایطی که در حال حاضر بر محصولات کشاورزی، مواد غذایی، آب و هوا در ایران و بقیه دنیا حاکم است بهترین راهکار بعد از پیدا کردن محصولات طبیعی و سالم، استفاده از بهترین روشها برای سم زدایی از بدن و از بین بردن تمامی میکروبها،باکتریهای مضر و آلودگی هایی است که به بدن ما وارد می شود. و در راس همه این روشها، غذا را با “بسم الله الرحمن الرحیم” شروع کردن، چشیدن نمک طبیعی و تصفیه نشده در اول غذا، اتمام غذا با همین نمک و یا سرکه طبیعی که به صورت سنتی درست شده است، حجامت، ورزش کردن و عرق ریختن، حمام مرتب و نداشتن یبوست مزاج است. که اگر این موارد رعایت شود به بدن ما آسیبی نخواهد رسید. از اینکه به سلامتی خود و دیگران اهمیت می دهید خیلی خوشحالیم.

 103. راخله فروردین ۱۸, ۱۳۹۴ at ۲۱:۱۹ - پاسخ

  سلام اگرمقداری زیره به چلتوک برنج (دم کرده)اضافه کنیم که سردی ان رابگیرد،خواص چلتوک ازبین میرود؟ممنون

 104. سارا فروردین ۲۲, ۱۳۹۴ at ۰۰:۰۹ - پاسخ

  سلام
  من سبوسی رو که تهیه کردم به صورت اردی هست ولی قهوه ای رنگ نیست شیری رنگه
  این چه نوع سبوسی هست؟
  و برای دو پیمانه برنج دو قاشق سبوس کافیست؟
  ممنون

  • حمید پناهی فروردین ۲۲, ۱۳۹۴ at ۱۷:۳۱ - پاسخ

   سلام، همان است شیری مایل به قهوه ای. یک قاشق غذاخوری برای ۴ نفر حد معمول آن است.

 105. زهرا فروردین ۲۳, ۱۳۹۴ at ۱۵:۰۸ - پاسخ

  سلام خسته نباشید ببخشید میشه سبوس برنج رو به صورت اینترنتی خرید اگه میشه آدرس سایتشو بگین برای سفیدی موهام میخوام از عطاری ها نتونستم تهیه اش کنم. ممنون

  • حمید پناهی فروردین ۲۹, ۱۳۹۴ at ۰۰:۰۹ - پاسخ

   سلام، من اطلاعی ندارم تو گوگل سرچ کنید ببینید چیزی پیدا می کنید یا نه.

 106. سارا فروردین ۲۹, ۱۳۹۴ at ۱۴:۰۰ - پاسخ

  سلام
  سبوس برنج رو تا جه مدت باید به صورت دمنوش مصرف کرد
  و ایا روغن سیاه دانه که به منظور پیشگیری از ریزش مو مصرف میشه یک ساعت قبل از حمام کردن زمتن مناسبیست/
  در ضمن من موهای قسمت جلوی سرم خیلی وز و بد حالت شده جه باید کرد
  خیلی متشکرم

  • حمید پناهی اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۴ at ۱۳:۲۵ - پاسخ

   سلام، پیشنهاد ما اینه که برای همیشه یا از برنج قهوه ای استفاده کنید و یا در هنگام درست کردن برنج سفید، سبوس دوم را به اون اضافه کنید. و اگر دوست داشتید و دیدید براتون خوبه می تونید از دمنوش سبوس اول برنج هم هفته ای چند فنجان استفاده کنید. روغن سیاه دانه رو هم بعد از حمام کردن و خشک کردن سر به پوست سرتون بمالید و کمی ماساژ دهید و فردای اون روز سرتون رو بشورید. در مورد سوال آخرتون هم دقیقا نمی دونم ولی اگر ویتامین ها و املاح معدنی و مواد دیگر مورد نیاز رو به اعضای مختلف بدنتون برسونید حتما درست می شود.

 107. زهرا فروردین ۳۰, ۱۳۹۴ at ۰۰:۱۲ - پاسخ

  سلام خسته نباشید برای سفیدی مو استفاده از شلتوک بهتره یا سبوس؟

  • حمید پناهی اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۴ at ۱۳:۰۴ - پاسخ

   سلام، از سبوس برنج استفاده کنید.

 108. نسرین اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ at ۱۷:۴۶ - پاسخ

  سلام
  تقریبا در همه سایتها و منابع مصرف سبوس اول و دم کرده اون رو برای خانومها ممنوع کرده
  دلیلش چیه
  ممنون

  • حمید پناهی اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۴ at ۱۲:۵۶ - پاسخ

   سلام. من هم در جایی خوندم ولی دلیلش رو نمی دونم. شما می تونید از سبوس دوم که مطمئنا برای همه مفید است استفاده کنید.

 109. سارا اردیبهشت ۴, ۱۳۹۴ at ۱۶:۲۷ - پاسخ

  لطفا در مورد اینکه چرا سبوس اول برای خانومها خوب نیست توضیح بدین
  متشکرم

  • حمید پناهی اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۴ at ۱۲:۵۴ - پاسخ

   سلام. من هم در جایی خوندم ولی دلیلش رو نمی دونم. شما می تونید از سبوس دوم که مطمئنا برای همه مفید است استفاده کنید.

 110. زهرا اردیبهشت ۹, ۱۳۹۴ at ۲۲:۳۴ - پاسخ

  ما رو باش که فکر میکردیم آنلاینین

  • حمید پناهی اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۴ at ۱۳:۰۹ - پاسخ

   سلام. از اینکه کمی دیر به کامنتها جواب می دیم عذر خواهیم. در حال راه اندازی چند سرویس جدید هستیم و وقت کم میاریم.

 111. الی اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۴ at ۲۳:۵۸ - پاسخ

  سلام.من ۲۷ سالمه و از ۲۰ سالگی موهام شروع به نازک شدن و ریزش کره کلی دکتر رفتم و دارو استفاده کردم فایده ای نداشت الانم دارم عرق شلتوک و داروی ماینوکسیدل استفاده میکنم دکترا میگن ارثیه و خوب نمیشه شما اگه راه حلی دارین بگین دیگه افسردگی گرفتم

  • حمید پناهی بهمن ۱۳, ۱۳۹۴ at ۱۳:۲۴ - پاسخ

   سلام، از صابون ها و شامپوهای کاملا گیاهی استفاده کنید و ماهی یکی دو بار حنا و سدر به سرتون بزنید و جمعه ها سرتون رو با گل ختمی بشویید. با اینکارها نصب ریزش موهاتون از بین میره.

 112. مرتضی اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۴ at ۱۲:۰۰ - پاسخ

  سلام
  من مدتی است که به بیماری التهاب روده مبتلا شدم که نوعی بیماری مزمن شناخته میشه، به همین دلیل مجبور هستم از قرصهای سرکوب کننده ایمنی بدن(آزارام) استفاده کنم که خودش باعث ریزش مو شدید شده
  سوال اینجاست که آیا برای من که روده های التهابی دارم و نسبت به افراد سالم کمتر مواد مغذی و ویتامین جذب میکنم،سبوس برنج کارگشا میباشد؟!
  و سوال بعدی اینکه با توجه به مشکل بنده
  آیا سبوس برنج باعث بیرون روی شدید نمیشه؟ طبعش سرده یا گرم
  ممنون از لطفتون

  • حمید پناهی تیر ۲۳, ۱۳۹۴ at ۲۳:۴۵ - پاسخ

   سلام، نه مشکلی بوجود نمیاد. بهترین راه مصرف برای شما مصرف سبوس برنج با خود برنج سفید به هنگام دم کردن است و یا اینکه از برنج قهوه ای سالم استفاده کنید.

 113. سمیه خرداد ۱۶, ۱۳۹۴ at ۱۳:۴۱ - پاسخ

  سلام
  برای شستشوی سر از پوسته اول برنج استفاده کنیم یا دوم واگر از پوسته دوم استفاده کنیم به جه صورت باشد
  از مطالب خوب شما ممنونم

  • حمید پناهی تیر ۲۳, ۱۳۹۴ at ۲۳:۴۸ - پاسخ

   سلام. من خودم تا حالا این کارو نکردم ولی اگر می خواید جوشونده سبوس رو روی سرتون بزارید از سبوس دوم استفاده کنید.

 114. زهرا خرداد ۲۴, ۱۳۹۴ at ۱۰:۳۹ - پاسخ

  سلام ۲۶ سالمه .طبق دستور حکیم اومدم از هلیله سیاه به مدت ۳ ماه استفاده کردم ولی سفیدی موهام بیشتر شده تو رو خدا یه راه چاره ی بهم بگین ممنون

  • حمید پناهی تیر ۲۳, ۱۳۹۴ at ۲۳:۵۵ - پاسخ

   سلام. درمان ریزش مو و سفید شدن مو در مورد افراد مختلف متفاوته. شما باید با تحقیق و تجربه و حتی آزمون و خطا درمان مناسب رو پیدا کنید. پیشنهاد ما استفاده از درمانهای طبیعی به جای داروهای شیمیایی است. تا گرفتن نتیجه هم می تونید از رنگ موهای گیاهی برای رنگ کردن موهاتون استفاده کنید.

 115. وحید اسدی تیر ۱۸, ۱۳۹۴ at ۱۱:۲۳ - پاسخ

  استاد روغن سیاه دانه رو چطوری تهیه کنیم من به وسایل بیرون اصلا اعتماد ندارم

  • حمید پناهی تیر ۲۴, ۱۳۹۴ at ۰۰:۰۳ - پاسخ

   سلام. می تونید از فروشگاه های روغن گیری سنتی که با استفاده از دستگاه های پرس سرد اینکارو انجام می دن تهیه کنید. در خیلی از محله ها این فروشگاه ها شروع به کار کردن. روغن سیاه دانه هر چه تازه تر استفاده باشه تاثیر بیشتری داره. سعی کنید تو هفته اول دوم روغن گیری از اون استفاده کنید.

 116. وحید اسدی تیر ۲۱, ۱۳۹۴ at ۲۳:۳۹ - پاسخ

  سلام من قبلا از همکاری شما تقدیر و تشکر کردم وسوال کردم که روغن سیاه دانه رو چطوری تهیه کنیم ولی چرا سوالم رو ومطالبم رو تایید نکردین خیلی تعریفتون کردیم چشم تون زدیم؟؟؟و

  • حمید پناهی تیر ۲۴, ۱۳۹۴ at ۰۰:۰۷ - پاسخ

   سلام. پوزش از تاخیر در پاسخ. تو تجریش و افسریه من چند تا فروشگاه دیدم که از کنجد و سیاه دانه به صورت سنتی و جلوی روی شما روغن کشی می کنه. می تونید از این مراکز خرید کنید.

 117. الناز تیر ۲۴, ۱۳۹۴ at ۱۱:۲۱ - پاسخ

  سلام و خسته نباشید، ببخیشد من سبوس گرفتم ولی چطور میشه اون رو قاطی برنج کرد و خورد؟؟ یا باید از پودرش استفاده کرد؟ چون خود سبوس که قابل جویدن نیست.

  • حمید پناهی مهر ۱۸, ۱۳۹۴ at ۲۱:۵۵ - پاسخ

   سلام، درست مثل زمانی که برنج کته درست می کنید عمل کنید، فقط به همراه برنج سفید، سبوس دوم برنج رو هم داخل ظرف مناسب بریزید و روی حرارت قرار دهید. به ازاری هر ۴ نفر یک قاشق غذاخوری سبوس دوم

 118. امید مرداد ۵, ۱۳۹۴ at ۱۰:۲۱ - پاسخ

  سلام خدمت شمادوستان ببخشیدیه سوال خدمتتون داشتم من ۲۵سالمه از۲۰سالگی موهام بسیار زبر بود دکتر برام شامپو نرم کننده عمیق سرسینره تجویزکردبرام موهام نرم بشه ازاون سال به بدحدود۵سال است موهام کم شده بسیارجالبترش این که نه دایی هام ونه عموم هام ونه بابام وهردوپدربزرگام طاس نبودندیکیشون ۱۰۰عمرکردولله موهاش کاملاپرپشت بودویکیشونم ۸۰سالشه الان والله موهاش ازجوان ۱۸ساله بهتره به شدت موهام چربی داره به حدی که هرروزبایدسرم رابشورم خداشاهده ۲۴ساعت بگذره اینگارروغن ریختن روسرم وخارش سرهم دارم وشوره هم که نگوبدبخت شدم ازدست شوره توروبه قرآن یه آزمایش کامل براموهام تجویزکنیدتاانواع آقسام آزمایش آنجام بدم علت ریزش موهام چیه توروبه حضرت ابوالفضل قسمتون میدم جوابموبدیددیگه آفسرده شدم درضمن خیلی شامپوضدشوره چندتارواستفاده کردم بدردم نخوردن

  • حمید پناهی مهر ۱۸, ۱۳۹۴ at ۲۲:۰۲ - پاسخ

   سلام بر شما، من اگه جای شما بودم تا زمانی که خوب بشم مرتب حجامت سر می کردم و ماهی دو سه بار حنا و سدر به موهام می زدم و هر جمعه هم با گل ختمی موهام رو می شستم. در کنار اون هم حتما از برنج سبوس دار و یا سبوس برنج استفاده می کردم بعلاوه استفاده از میوه جات و سبزیجات تازه فصل.

 119. Ahmadi مرداد ۲۶, ۱۳۹۴ at ۲۳:۳۱ - پاسخ

  باسلام
  شوهر من ۳۴ سالشه برادرای بزرگتر از خودش موهاشون سفید نشده اما شوهر من به شدت داره موهاش هر روز بیشتر و بیشتر سفید میشه آزمایش هم داده سالمه نه کلسترول و نه دیابت نداره فقط گفتن یه مقدار کبدش چرب شده یه راه بهمون نشون بدین که از سفید شدن بقیه موهاش بتونیم جلوگیری کنیم یا حداقل روند سفید شدن موهاشو کند کنیم
  با تشکر

  • حمید پناهی مهر ۱۸, ۱۳۹۴ at ۲۲:۵۱ - پاسخ

   با سلام، سفید شدن مو علت های مختلفی داره. آب های کلر دار ، هوای آلوده، استرس، غم و غصه، کم تحرکی، مواد غذایی تغییر شکل یافته و عاری از ویتامین ها و املاح معدنی و خیلی چیزهای دیگه می تونه باعث سفید شدن و ریزش موها بشه. استفاده از سیر هفته ای یکی دوبار، خوردن پیاز، خوردن هلیله سیاه، مالش سر با روغن سیاه دانه بعد از حمام، استفاده از صابون ها و شامپوهای گیاهی مطمئن، استفاده از حنا و سدر و گل ختمی، شانه کردن مو و یا ماساژ روزانه کف سر در حالت نشسته و … در کنار خوردن برنج با سبوس می تونه این روند رو کند و یا خاتمه بده. البته با نزدیک شدن سن انسان به پیری طبیعتا موهای سفید هم بیشتر می شه و این اجتناب ناپذیره

 120. راحله شهریور ۸, ۱۳۹۴ at ۱۷:۱۷ - پاسخ

  سلام من امروزازنونوایی سبوس خریدم میشه بفرمائیداین سبوس که به صورت آردهست وتقریبازردتیره مایل به قهوه ای هست چه کاربردی داره وبرای تقویت مومناسبه؟
  واقعیتش اینه که من همیشه درحسرت موی پروضخیم هستم .موهام بعدازبه دنیااومدن ۲فرزندم خییلی کم حجم شده طوری که کلش حتی بایه سنجاق جمع میشه
  واقعا فکرم همیشه مشغوله…
  راهنماییم کنیدلطفا

  • راحله شهریور ۱۱, ۱۳۹۴ at ۱۳:۴۹ - پاسخ

   بازهم سلام ..
   بااینکه پاسخ من روندادید من همچنان امیدوارانه منتظرهستم …
   من سبوس دوم برنج روازشمال به مقدارزیاد تهیه کردم .
   وبه محض رسیدن به تهران وبه دستم به روش شمامصرف میکنم.
   اما ازتون میخواستم که یک حکیم حاذق خواهشابرای موهای ازدست رفته ی من معرفی کنید که ازین مشکل رها بشم.
   ضمنا”من هیچ داروی شیمیایی هم تاالان برای موهام استفاده نکردم.

   • حمید پناهی مهر ۱۸, ۱۳۹۴ at ۲۳:۰۷ - پاسخ

    سلام، من کسی رو معرفی نمی کنم. بهتره خودتون با تحقیق و ذکاوتی که دارید حکیم مورد نظر رو پیدا کنید. موفق باشید

 121. راحله شهریور ۸, ۱۳۹۴ at ۱۷:۲۴ - پاسخ

  ضمنااگرشماتلفن ویاجایی روبمن معرفی کنید که بیام وبه صورت مستمرپیگیری کنم تادرمان بشم واقعاممنون میشم.
  من واقعا به موادی که تهیه میکنم هیچ اعتمادی ندارم .اماباخوندن مطالب بالااحساس کردم شمادلسوزانه پاسخ میدین وخواستارکمک به مردم هستین.
  بازم ممنون

  • حمید پناهی مهر ۱۸, ۱۳۹۴ at ۲۳:۰۳ - پاسخ

   با سلام، ممنون از اظهار لطف تون. هر وقت خواستید برنج بخورید سبوس رو هم به همراه برنج داخل ظرف بریزید و روی حرارت بزارید تا درست شه. در کنار سبوس برنج هم می تونید از روشهای دیگه که گفته شده استفاده کنید.

 122. fatemeh شهریور ۱۷, ۱۳۹۴ at ۰۹:۴۸ - پاسخ

  سلام
  من دو سال دچار ریزش مو شدم
  (دچار تیروئید کم کار شدم) تحت درمان هستم ولی همچنان ریزش مو دارم
  اطرافیان میگن ترکیب سیر و آبلیمو و گذاشتن رو کف سر ب مدت یک ساعت جلوگیری از ریزش میکنه
  میخواستم از شما بپرسم آیااین ادعا درسته ؟
  سیر ریشه مو رو نمیسوزونه؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • حمید پناهی مهر ۱۸, ۱۳۹۴ at ۲۳:۱۴ - پاسخ

   سلام، خوردن سیر به تجربه برای ما ثابت شده که برای مو بسیار مفیده. اما در مورد این روشی که شما مطرح کردید اطلاعی نداریم.

 123. مهدیه مهر ۶, ۱۳۹۴ at ۲۲:۵۹ - پاسخ

  میشه آدرس بدید از این فروشگاه هایی که میگید روغن کشی میکنه در حضور مشتری؟ من در تهران زندگی میکنم

  • حمید پناهی مهر ۱۸, ۱۳۹۴ at ۲۳:۱۸ - پاسخ

   بله. فروشگاه تن درست در افسریه، بین ۱۵ متری سوم و چهارم، پاساژ گلستان

 124. حانیه مهر ۱۴, ۱۳۹۴ at ۱۵:۴۲ - پاسخ

  یه سوال دیگه هم دارم ببخشید سبوس برنج رو من شنیدم باید توی یخچال گذاش تا خاصیتشو از دس نده . صحت داره؟

  • حمید پناهی بهمن ۱۳, ۱۳۹۴ at ۱۳:۳۰ - پاسخ

   در ظرف شیشه ای و در جای خنک نگهداری کنید مدت بیشتری خاصیتش می مونه.

 125. فرناز آذر ۱۰, ۱۳۹۴ at ۱۳:۵۹ - پاسخ

  قبلا موهای بلند و پر پشتی داشتم ولی الان ریزش شدید گرفتم دکتر بهم ماینوکسیدیل داده و اسپرونولاکتون ماینوکسیدیل رو بخاطر اینکه شنیدم در ابتدا ریزش رو زیاد می کنه و بعد از قطع هم ریزش میاره اصلا استفاده نکردم ولی اسپرونولاکتون رپ می خورم الان حدود دو ماهه دارم درمان می کنم ولی تاثیری با بیوتین و اکوفن هم آنچنان ندیدم لطفا راهنمایی م کنین

  • حمید پناهی آذر ۲۸, ۱۳۹۴ at ۱۲:۱۴ - پاسخ

   سلام، تجربه ای در زمینه استفاده از داروهای شیمیایی برای ریزش مو نداریم. توصیه ما استفاده از درمانهای طبیعی است.

 126. h آذر ۲۵, ۱۳۹۴ at ۱۳:۳۱ - پاسخ

  سلام اقای دکتر یه سوال داشتم ایا ریختن دم کرده شلتوک بعد حمام روی موی سر مضر است؟؟؟

  • حمید پناهی آذر ۲۸, ۱۳۹۴ at ۱۲:۰۳ - پاسخ

   سلام، خیر ایرادی نداره فقط زیاده روی نکنید.

 127. حدیث بهمن ۲۰, ۱۳۹۴ at ۱۲:۰۱ - پاسخ

  سلام خسته نباشیدمن ۲۳ سالم الان تقریبا دوساله موهام روبه سفیدیه البته بگم من درخوابگاه زندگی میکنم وشام ونهاردرست وحسابی ندارم یعنی ویتامین میتامین تعطیل !!!ایا سفیدی موهام به خاطرهمینه بنظرتون بایدازمایش خون بدم ؟واینکه گفتین سبوس رودم کنیم مقدارش چقدبایدباشه منظورتون ازصاف کردن چیه؟وگفتین درکنارش چیزای دیگه مصرف بشه تا اثربخشیش بیشترباشه مثلا چی؟من خودم پودرجوانه گندم روازعطاری گرفتم ایاتاثیرداره؟ببخشیدیه سوال دیگه من لاغرم ایامصرف سبوس لاغرترم میکنه ببخشیداین همه سوال پرسیدم اخه من به بیست سوالی معروفم

  • حمید پناهی اسفند ۵, ۱۳۹۴ at ۱۲:۵۸ - پاسخ

   سلام و روز بخیر، ویتامین ها و املاح معدنی تاثیر مستقیم بر روی پوست و موی شما داره و می تونه باعث سفید ترشدن موهای شما بشه اما عوامل ارثی هم بر روی سفیدی مو بی تاثیر نیست. برای استفاده از سبوس برنج هم می تونید دم کرده سبوس اول برنج رو استفاده کنید و یا از سبوس دوم برنج در هنگام پختن برنج استفاده کنید که روش استفاده در بالا گفته شده. استفاده از جوانه گندم و یا پودر آن هم بسیار خوب است.

 128. ونیا اسفند ۹, ۱۳۹۴ at ۲۱:۱۲ - پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  من. به منظور درمان ریزش موهام قصد دارم روزانه یک قاشق مربا خوری ویک قاشق مربا خوری سرپر سبوس برنج را باهم مخلوط شیر مصرف کنم ایا شیوه درستی است یا نه ؟ممنونم

  • حمید پناهی اسفند ۹, ۱۳۹۴ at ۲۲:۰۶ - پاسخ

   سلام، پیشنهاد من دمنوش سبوس و یا استفاده از سبوس دوم در پخت برنج است.

 129. سوژین اسفند ۱۷, ۱۳۹۴ at ۱۰:۵۳ - پاسخ

  با سلام و خسته نباشید:
  من هرماه و هر سال موهام بیشتر سفید میشه البته فک کنم زمینه ارثی هم داریم چون دایی هام و برادرهام و .. با اینکه جوونن موهاشون سفید شده ولی ناراحتیم ازاینه که روز به روز سفیدی موهام بیشتر میشه که خیلی نگرانم میکنه تازیگی موهامو رنگ کردم حس میکنم که رنگ، سفیدی موهامو بیشتر کرده البته از عرقیات شلتوک و آلورا که ویتامین ب دارن و همچنین زینگ پلاس که خیلی خوبه استفاده میکنم ولی حس میکنم فایده ای نداره خواهشا راهنماییم کنید
  چی بخورم؟ یا چیزی بهتره برای رفع و جلوگیری از سفیدی بیشتر؟ آیا رنگ، سفیدی رو بیشتر میکنه؟

  • حمید پناهی اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۵ at ۱۲:۰۳ - پاسخ

   سلام دوست عزیز، من جای شما باشم کارهای زیر را انجام میدم:
   – از صابون ها و شامپوهای کاملا گیاهی استفاده کنید چون یکی از دلایل ریزش مو و سفید شدنش همین صابون ها و شامپوهای شیمیایی هستش.
   – از رنگ موهای کاملا گیاهی استفاده می کنم که ترکیبات اصلی آنها حنا و سدر و دانه های رنگی گیاهیه.
   – حتما به سرتون ماهی یکی دوبار حنا بزنید. که برای سفیدی مو و ریزش مو بسیار موثره.
   – تو طب سنتی ایران گفته می شه خوردن هلیله سیاه و همچنین مالیدن روغن سیاه دانه پس از چند ماه تاثیر خوبی تو سیاه شدن موها داره.
   – خوردن سیر رو تو برنامه هفتگی خودتون قرار بدین که برای سیاه کردن موها عالیه.
   – تغذیه تون جوری باشه که ویتامین ها و املاح معدنی طبیعی مورد نیاز بدن رو بهش برسونید.

 130. اسد فروردین ۱۲, ۱۳۹۵ at ۲۰:۳۵ - پاسخ

  سلام
  آیا کسی هست که با مصرف سوپ سبوس برنج نتیجه گرفته باشه و موهاش پرپشت و سیاه شده باشه ؟ ممنون
  اگه کسی اینکار کرده ونتیجه گرفته معرفی بشه و تجربیاتش رو دراختیار دوستان بزاره

 131. نیلی فروردین ۲۵, ۱۳۹۵ at ۱۱:۰۲ - پاسخ

  سلام آقای پناهی
  من مدت خیلی طولانی ریزش مو داشتم الان تقریبا ۲ ماهه دارم از سبوس استفاده میکنم، ریزش موم کمتر شده ولی قطع کامل نشده و قسمت فرق سرم ک خالی شده بود متوجه شدم موهای نازک و کوتاهی دراومده

  آیا این از معجزه ی سبوس هست؟ چقدر طول میکشه تا سرم به طور کامل به حالت اولیه پرپشتی اش برسد؟ مصرفش رو ادامه بدم؟ من روزی سه قاشق مربا خوری مصرف میکنم.
  با تشکر منتظر جوابتون هستم.

  • حمید پناهی اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵ at ۱۱:۰۳ - پاسخ

   سلام، بله می تونه از معجزه سبوس برنج باشه. خوردن سبوس برنج رو ادامه بدید و در کنار آن حتما از حنا و سدر و گل ختمی هم استفاده کنید تا ریزش موهاتون به حداقل ممکن برسه. می تونید از شامپوها و سرشور های گیاهی که دارای این گونه مواد هستند هم استفاده کنید.

 132. بهرام فروردین ۲۷, ۱۳۹۵ at ۰۱:۳۰ - پاسخ

  سلام. ۳۰ سالمه تقریبا از سن ۲۰ سالگی ریزش مو شدید گرفتم و الان موهم خیلی کم شده جوری که کف سرم دیده میشه.من پوست سر و صورتم چرب میشه یعنی اگه صبح دوش بگیرم تا شب پوست سرم و صورتم چرب میشه موهام خیلی نازک شده درضمن جدیدا چنتا لکه کوچولو مث خال روی سرم دیده میشه تقریبا قرمزه.از شامپوی پوست چرب استفاده میکنم ولی هیچ نتیجه ای نداد.خواهش میکنم دقیق راهنمایی کنید و زود جواب بدید خیلی ناامیدم……

  • حمید پناهی اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵ at ۱۱:۰۷ - پاسخ

   سلام، اگه من جای شما بودم هفته ای یکبار حنا و سدر روی سرم میزاشتم و جمعه ها سرم رو با گل ختمی می شستم و از شامپوها و سرشورهایی که واقعا گیاهی است استفاده می کردم. برای لکه ای که روسرتون افتاده هم به پزشک های سنتی خوب مراجعه کنید.

 133. امید فروردین ۲۹, ۱۳۹۵ at ۰۱:۴۵ - پاسخ

  سلام،آیا با مصرف مداوم سبوس علاوه بر کنترل ریزش مو ، موهای ریخته شده دوباره درمیان؟! سپاس

  • حمید پناهی اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵ at ۱۱:۰۸ - پاسخ

   سلام بله ظاهرا اینطوره. ولی در استفاده از سبوس برنج زیاده روی نکنید و در کنار اون از روشهای مفید دیگه هم استفاده کنید.

 134. مهلا فروردین ۳۰, ۱۳۹۵ at ۰۰:۴۳ - پاسخ

  سلام سبوس برنج را چطور مصرف کنم که لاغر نشم؟ میخواهم ویتامینهای سبوس را دریافت کنم از طرفی هم لاغر هستم و بیشتر از این نمیخوام لاغر بشم

  • حمید پناهی اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵ at ۱۱:۲۵ - پاسخ

   سلام، با اندازه مصرف کردن. بهترین راهش اینه که وقتی می خواید برنج درست کنید به برنجتون اضافه کنید. و هفته ای دو سه استکان هم دم کرده سبوس برنج رو مصرف کنید.

 135. بهرام اردیبهشت ۱, ۱۳۹۵ at ۱۴:۳۲ - پاسخ

  سلام اقای پناهی من جوابم رو دریافت نکردم خواهش میکنم زودتر جواب بدین خیلی متشکرم

 136. بهرام اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵ at ۱۵:۵۶ - پاسخ

  سلام مرسی خیلی ممنونم من تازه دیدم جواب دادین اتفاقا دو هفتس که مخلوط حنا و صدر و مورد با اب گرم مخلوط میکنم و روی سرم میذارم هر دو روز یکبار ..ببخشید یه سوالم داشتم ایا به نظر شما چرا موهای من به این سرعت چرب میشن دلیلش چیه؟وقتی دوش میگیرم تقریبا بعد از ۷ ساعت پوست سرم چرب میشه ونیاز به شستشو داره!شاید باور نکنید ولی بعضی وقتا بهم میکن پوست سرت عرق کرده و روم نمیشه بگم بابا این روغنه که روی سرمه تا این حد چرب میشه اصن افتضاحه.

 137. حمید اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۵ at ۲۲:۵۷ - پاسخ

  سلام مطالبتون عالیه ممنون

  • حمید پناهی اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۵ at ۱۱:۴۵ - پاسخ

   سلام، شما خودتون عالی هستید دوست عزیز

 138. حسین اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۵ at ۱۴:۵۳ - پاسخ

  سلام .من از عطاری سبوس برنج خریدم ک مثل پودره .چجوری بخورمش ایااثرات شلتوکاداره یانه؟من ۵ ماه رژیم غذایی سختی گرفتم به طوری ک ۵ ماه کاملا برنجو قطع کردم ونون کم خوردم .الان شدددددیدا ریزش مو پیداکردم .چیکار کنم خوب شم .موهای ریخته شدم برمیگردن یانه ؟این سبوسی ک پدره رو چجوری باید بخورم .شلتوک بهتره یااین؟؟؟؟خواهشا راهنمایی کنین

  • حمید پناهی اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۵ at ۱۱:۰۴ - پاسخ

   سلام، شما اشتباه کردین که این رژیم رو گرفتید. اگه بتونید با خوردن برنج و نان و همه نوع ماده غذایی به وزن مناسب برسید کار درست رو انجام دادید و این وزن ثابت می مونه. این سبوسی که تهیه کردید رو به همراه برنج دم کنید و مصرف کنید. و روزی یک استکان هم سبوس اول برنج که سیخ سیخ است رو مثل چای دم کنید و استفاده کنید. از صابون ها و شامپوهای کاملا گیاهی برای شستن سر استفاده کنید تا ریزش موهاتون به حداقل برسه.

 139. ثنا اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۵ at ۱۴:۴۰ - پاسخ

  سلام وتشکر بابت راهنمایی هاتون
  در مورد عرق غلیظ شده سبوس برنج می خواستم راهنمایی بگیرم
  ایا مصرف ان برای رشد مو مثل خود سبوس موثر هست؟
  ایا میتونم روزانه یه فنجان ار عرق سبوس ویه قاشق خود سبوس برنج را مصرف کنم ؟مشکلی ایجاد نمیکنه
  خوردن عرق سبوس بهتره یا خود سبوس ویا شلتوک ان ؟
  متشکرم

  • حمید پناهی خرداد ۱۸, ۱۳۹۵ at ۱۷:۳۷ - پاسخ

   سلام دوست عزیز، من باشم از خود سبوس اول و دوم استفاده می کنم چون معلوم نیست این عرق سبوس برنج چجوری تهیه شده، از چه برنجی بوده، آیا این برنج ژنتیکال بوده با نه و …. بهترین راه، استفاده از برنج قهوه ای ایرانی است که سبوس داره و نیاز بدن رو به سبوس و ویتامین هاش برطرف می کنه. اگه برنج سفید در خونه دارید و باید مصرفش کنید، سبوس برنج تهیه کنید و اون برنج رو با سبوس دم کنید که جبران مافات شده باشه. در کنار اون روزی یک استکان هم دم کرده سبوس اول برنج رو استفاده کنید که تاثیر بیشتری بگیرید.

 140. مهسا خرداد ۶, ۱۳۹۵ at ۲۲:۵۳ - پاسخ

  سلام و خسته نباشید به اینهمه راهنمایی و صبوری
  سوالم اینه میشه بجای سبوس برنج از سبوس جودوسر استفاد کرد و دم کرد و خورد؟
  من درسایتی از تجربیات دوستان برای سیاه شدن مو دیدم ک گفتن از جوشانده سبوس جو دوسر استفاده کردن و رنگ موشون کاملا سیاه شده
  نظر شما چیه؟سبوس برنج یاسبوس جودوسر …خاصیت کدام بیشتراست؟🙇💙

  • حمید پناهی خرداد ۲۷, ۱۳۹۵ at ۱۷:۲۰ - پاسخ

   سلام مهسا خانم روزتون بخیر، دمنوش جو دوسر فوق العادس و سرشار از ویتامین های گروه ب، شما می تونید از این دمنوش استفاده کنید. اما برای افرادی که برنج خوارن و روزی یکی دوبار برنج می خورن استفاده از سبوس برنج که همخوانی بیشتری با خود برنج داره بهتره. البته در کنارش از دمنوش جو دوسر هم می تونید استفاده کنید.

 141. فرناز خرداد ۱۴, ۱۳۹۵ at ۱۶:۴۴ - پاسخ

  سلام اقای دکتر من قبلا پیام داده بودم ریزش شدید مو دارم روزی دو فنجون دمکرده شلتوک می خورم اصولا چند هفته طول می کشه تا ریزش کمتر بشه؟اگر بعد از حمام جوشونده شلتوک رو روی سرم بریزم تاثیر داره؟نظرتون راجع ب سرکه سیب چی ؟

  • حمید پناهی خرداد ۲۷, ۱۳۹۵ at ۱۶:۱۶ - پاسخ

   سلام فرناز خانم، روزی یک فنجان کافیه. می تونید روی سرتون هم بزارید مشکلی نداره. استفاده از سرکه طبیعی انگور و سیب برای همه لازمه و باعث میشه آدم مریز نشه ولی افرادی که طبیعت بدنشون سرده هفته ای یکی دو قاشق بیشتر استفاده نکنن.

 142. احمد خرداد ۱۷, ۱۳۹۵ at ۱۳:۳۴ - پاسخ

  با سلام و احترام من ۲۷ سالمه یکی از فامیل هامون که خودش دستی روغن زیتون میگیره ما ازش این روغن زیتونو گرفتیم زدیم به موهامون موهام که بلند بود و هر روز میشستم موهامو و روزی بطور میانگین ۳۰ عدد تار مو از سرم میریخت بعد از مصرف روغن زیتون که چن روزی به پوست سرم میزدم تعداد موهایی که از سرم میریخت خیلی خیلی کم بودن حدودا ۸ یا ۷ تا .به خاطر تنبلی استفاده رو کنار گذاشتم ولی بعد چن روز جو گیر شدم و باز روغن زیتون رو استفاده کردم ناگفته نمونه که در این مرحله موهامو کوتاه کردم و استفاده کردم ولی کاملا نتیجه ی عکس داد و کلی مو از سرم ریخت تا حدی که جلوی سرم تقریبا خالی شده و خیلی خیلی نارحتم خواستم ببینم دلیلش چی میتونه باشه و استفاده از دم کرده ی سبوس برنج خوبه برام نظرتون در مورد استفاده از حنا و سدر و مورد و آردنخود +زرده ی تخم مرغ چیه مشکل کم موییم حل میشه در عرض چن ماه ضمنا ما تو خانوادمون کچل نداریم پدرم ۵۷ سالشه و موی خوبی داره عموهام هم همینطور و سوال آخرم آیا سیستین بی ۶ خوبه که استفاده کنم خیلی تعریفشو شنیدم ممنون میشم اگه ج بدین مطمئننا به درد بقیه هم میخوره با تشکر

  • حمید پناهی خرداد ۲۷, ۱۳۹۵ at ۱۵:۴۶ - پاسخ

   سلام، اصولا مالیدن روغن هایی مثل زیتون مرغوب به کف سر برای تقویت مو خوبه، ولی زیاده روی در مصرف و اینکه مدت زیادی روی موها بمونه و شسته نشه می تونه به موها و کف سر آسیب بزنه. شما اگه برنج خور هستید برنج رو به همراه سبوس اول برنج دم کنید و مصرف کنید و یا از برنج های قهوه ای مرغوب استفاده کنید. در کنار اون می تونید روزی یک استکان از دم کرده سبوس برنج استفاده کنید. پیشنهاد ما اینه که حداقل ماهی دو سه بار حنا و سدر و مورد رو روی سرتون بزارید و اینکه از صابون ها و سرشور های کاملا گیاهی استفاده کنید تا ریزش موهاتون به حداقل برسه و موهای ریخته دوباره دربیاد.

 143. احمد خرداد ۲۶, ۱۳۹۵ at ۱۸:۴۱ - پاسخ

  ببخشید نمیخواین ج بدین

فرستادن دیدگاه »